Petak, 26 travnja, 2024

Rezultati statistike: Zmajevi odigrali 17073 minute, postigli 38 golova, upisali 24 asistencije…

Fudbalsku reprezentaciju Bosne i Hercegovine očekuju dvije ključne utakmice, koje će odlučiti da li će naš nacionalni tim nastupiti na Svjetskom prvenstvu u Brazilu 2014. godine. Statistika naših reprezentativaca ove sezone nije baš sjajna, ali možemo biti zadovoljno.

Igrači koji su se našli na spisku selektora Safeta Sušića za utakmice protiv Lihtenštajna i Litvanije zajedno su ove sezone odigrali 17073 minute, te su uspjeli postići 38 golova i upisati 24 asistencije. U nastupe, golove i asistencije uračunali smo i prijateljsku utakmicu protiv Sjedinjenih Američkih Država na Olimpijskom stadionu Asim Ferhatović Hase u kojoj je naš nacionalni tim poražen sa 4:3.

S najviše utakmica u nogama na ovo okupljanje dolazi Zvjezdan Misimović, ali treba uzeti u obzir da je kinesko prvenstvo počelo mnogo ranije. Popularni Miske odigrao je do sada 2504 minute, a postigao je četiri pogotka i upisao čak 12 asistencija – devet prvesnstvo, dvije u Kupu, te jednu u utakmici protiv Sjedinjenih Američkih država.

U najboljoj formi nalazi se Vedad Ibišević, koji je dos ada skupio 1213 minuta, a čak 12 puta je tresao protivničke mreže – šest puta bundesligaškim klubovima, tri puta u DFB Pokalu, dva puta u okviru kvalifikacija za Evropsku ligu, dok je jedan pogodak postigao u prijateljskoj utakmici sa SAD-om.

Ono što može također obradovati selektora Sušića jeste da je Boris Pandža napokon našao novi klub – Gornik Zabrze, te je za očekivati da se vrati u formu i pojača konkurenciju u zadnjoj liniji. Jedna od lošijih vijesti je da Miroslav Stevanović nema dovoljnu minutažu u Elcheu, u koji je došao na posudbu iz Seville. Do sada je odigrao samo jednu utakmicu (60 minuta), a kada saberemo i poluvrijeme protiv SAD-a, ove sezone odigrao je samo 105 minuta.

Izet Hajrović, koji je postigao pobjedonosni pogodak protiv Slovačke, igra fantastično ove sezone i postigao je pet pogodaka u prvenstvu uz tri asistencije, ali nedavno je zbog nesportskog poteza – udaranja protivničkog igrača glavom dobio suspenziju od 4 utakmice, na šta su najavili žalbu iz Grasshoppersa.

Ove sezone u odličnoj formi nalazi se i Miralem Pjanić, baš kao i njegova Roma, koja oduševljava ove sezone. Mladi veznjak postigao je jedan pogodak, a uz to upisao i tri asistencije. U ništa lošojoj formi nije ni naš drugi Zmaj u italijanskom prvenstvu, Senad Lulić, koji je postigao već dva gola u Seriji A, iako je većinu utakmica igrao na poziciji lijevog beka.

Formu iz prošle sezone Edin Višća prenio je i na ovu. Nekadašnji član Željezničara ove sezone postigao je dva gola za Istanbul BB, te upisao jednu asistenciju u prvenstvu, kao i u utakmici sa Sjedinjenim Američkim Državama. Novi Zmaj, Zoran Kvržić za Rijeku je odigrao ove sezone 1093 minute, te postigao pet golova, od toga tri u hrvatskom prvenstvu.

Edin Džeko, koji je jedan od naših ključnih igrača u reprezentaciji, i kod Manuella Pellegrinija nema minutažu kakvu smo očekivali. Ove sezone ukupno je odigrao 598 minuta. Za Manchester City postigao je četiri gola, od čega dva u Premier ligi, te po jedan u Ligi prvaka i FA kupu, a u prijateljskoj utakmici protiv SAD-a postigao je dva pogotka, tako da je za sada na brojci “šest”.

Kapiten naše reprezentacije, Emir Spahić, fantastično igra u novom klubu, Bayer Leverkusenu. Iskusni defanzivac odigrao je sedam budesligaških utakmica ove sezone, dvije u DFB Pokalu, te jednu u Ligi prvaka. Na terenu je ove sezone ukupno proveo 945 minuta. Njegov partner iz odbrane i član Eintracht Braunschweiga odigrao je 900 minuta ove sezone, a ima osam bundesligaških nastupa.

Za razliku od ranijeg spiska, na ovom za utakmice protiv Lihtenštajna i Litvanije nalazi se i Evrin Zukanović, koji se opravio od povrede. Za sada ima pet utakmica u belgijskom prvenstvu. Avdija Vršajević ove sezone odigrao je 855 minuta, od čega ima 7 nastupa u hrvatskom prvenstvu i dva u kvalifikacijama za Evropsku ligu.

Toni Šunjić igra veoma dobro ove sezobe sa Zoryom, koja zauzima sedmu poziciju u ukrajinskom prvenstvu. Dvadesetčetverogodišnji stoper upisao je devet nastupa u prvenstvu. Adnan Zahirović odigrao je 714 minuta, ukoliko se uračunaju i nastupi za Dinamo Minsk (sezona počela ranije), a za novi klub Bochum do sada je odigrao pet utakmica – četiri u “Cajti” i jednu u DFB Pokalu.

Što se tiče ostalih igrača na sredini terena, Elvir Rahimić nije upisao nijedan nastup za CSKA, dok je Sejad Salihović odigrao “samo” 332 minute i postigao jedan gol u Bundesligi. Senijad Ibričić je za novi klub Kayseri Erciyesspor odigrao pet utakmica i upisao jednu asistenciju.

Haris Medunjanin ima osam nastupa ove sezone, uključujući i utakmicu sa SAD-om, što je ukupno 584 minute. Asmir Begović je ove sezone u Premier ligi odigrao sedam utakmica uz to imao isto toliko primljenih golova, dok je Asmir Avdukić 11 puta stajao na golu Borca u Premijer ligi BiH, a primio je devet golova. Naš treći golman Jasmin Fejzić u devet utakmica primio je deset golova.