Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Ibrahimagić: Potrebne su nam strane sudije u Ustavnom sudu

Preporučeno

Omer Ibrahimagić, profesor ustavnog prava i bivši predsjednik Ustavnog suda Federacije BiH, u razgovoru za N1 prokomentarisao je odluku Ustavnog suda BiH kojom se 9. januar kao Dan Republike Srpske proglašava neustavnim.

Ova odluka je donesena preglasavanjem sudija iz reda srpskog i hrvatskog naroda, a vlast i opozicija u RS-u su se žestoko usprotivili ovakvoj odluci te najavili referendum o ovom datumu kao i mogućnost referenduma o Ustavnom sudu BiH.

“U suštini, oni ne poštuju Dejtonski sporazum iako su se obavezali da će ga poštovati, prije svega Aneks 4 odnosno Ustav BiH koji je u svom Članu 6 predvidio postojanje Ustavnog suda BiH čije se odluke sprovode”, kazao je Ibrahimagić za N1.

Upravo se čita:  Cijene u Neumu veće za 10-15 posto, trenutna popunjenost hotela na 70 posto

Ustavni sud BiH čini devet sudija od koji su troje stranci dok su ostalih šest sudija iz tri konstitutivna naroda u BiH. Strane sudije imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava.

“Ta imenovanja su izvršena u prvih pet godina nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma. U Ustavu BiH je naglašeno da Parlamentarna skupština BiH može donijeti drugačiji metod selekcije stranih sudija. Međutim, pet godina poslije Dejtona donesena je saglasnost na nivou države da se i dalje mogu birati sudije Ustavnog suda iz inostranstva i da se ta praksa nastavlja”, pojašnjava bivši predsjednik Ustavnog suda BiH.

Kako kaže, političari iz RS-a žele ispolitizirati Ustavni sud BiH i odluke ove bh. institucije.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili kakvo vrijeme nas očekuje u narednim danima u BiH

“Po mom mišljenju, političari iz RS-a bi htjeli da Ustavni sud pretvore u jednu od izvršnih vlasti. Oni pretvaraju Ustavni sud u jednu vrstu političkog organa, a ne suda koji sudi po kriteriju prava”, dodaje on.

Kako kaže, sve dok se Ustav BiH ne izmijeni, strane sudije u Ustavnom sudu BiH kao i OHR moraju ostati u našoj zemlji.

“Strane sudije u Ustavnom sudu BiH objektiviziraju poziciju onih koji podnose apelacije bez etničkog opterećanja koje imaju ostale sudije”, kaže Ibrahimagić.

Što se najave referenduma o institucijama BiH tiče, Ibrahimagić kaže da entiteti nemaju pravo na to. Međutim..

Upravo se čita:  Sud BiH potvrdio: Podignuta prva optužnica zbog negiranja genocida!

“Kada je riječ od 9. januaru kao Danu RS-a, o tome se referendum može raspisati. Ali ne i o Tužilaštvu BiH i Ustavnom sudu. Referendum o 9. januaru ne bi mogao imati nikakavog utjecaja na odluku Ustavnog suda BiH. S pravne tačke gledišta, taj referendum ne može odlučiti drugačije nego je odlučio Ustavni sud BiH i rezultat referenduma ne bi imao nikakvog efekta na presudu. U Ustavu BiH stoji da su odluke Ustavnog suda naše zemlje izvršne i na njih nema žalbi, prigovora niti diskusija”, kaže Ibrahimagić na kraju.

Narodna skupština RS treba da u roku od šest meseci usaglasi sporni član Zakona o praznicima RS sa Ustavom BiH.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas