Nedjelja, 26 svibnja, 2024

Ambasador Palestine u BiH: Molim svjetske sile da zaustave izraelsku okupaciju

Preporučeno

Palestinski ambasador u BiH Razeq Namoora napisao je pismo povodom 68. godišnjice izraelske okupacije Palestine koja i danas traje, prenosi bh. novinska agencija Patria.

– Svake godine 15. maja se svake godine obilježava kao dan sjećanja na katastrofu palestinskog naroda počinjenu od strane izraelskih okupacijskih trupa i sudioništva britanske okupacije i kolonizacijskih zemalja, 1948. godine.

Palestinska Nakba je predstavljala tamni period u modernoj historiji palestinskog naroda. S jedne strane, Palestinci su protjerani iz svoje domovine i sa svoje zemlje, te im je oduzeta imovina i kuće. S druge strane, raseljeni su po zemlji suočavajući se sa svim vrstama patnje, jada i bola. Kao posljedica toga, 15. maja 1948. godine proglašeno je uspostavljanje lzraela. Većina palestinskih područja je bila pod izraelskom kontrolom izuzev nekih koji su sačuvali svoj palestinski identitet: ,,Zapadna obala”, ,,Pojas Gaze”,,,lstočni Jeruzalem – područje svetih mjesta”.

Borbe su uzrokovale protjerivanje milion Palestinaca koji žive kao izbjeglice u susjednim arapskim zemljama. Ove borbe su također imale i društveni utjecaj na palestinsko društvo što je dovelo do njegovog raseljavanja i kidanja veza. Nakba je 1948. godine predstavljala okupaciju više tri četvrtine površine historijske Palestine, uništavanje 531 stambene jedinice, progon i rastjeravanje oko 85% palestinskog stanovništva, te činjenje kolektivnih gnusnih masakara. Palestinska nakba je bila etničko čišćenje, uništavanje i progon golorukog palestinskog stanovništva i naseljavanje drugog naroda umjesto njega, a što je rezultat vojnih planova i državnih sporazuma.

Upravo se čita:  Godišnjica masakra na Tuzlanskoj kapiji: Jednom granatom ugašen 71 mladi život

Palestinska Nakba predstavlja najveću tragediju palestinskog naroda, migraciju i okupaciju palestinske zemlje 1967. godine, progon i migraciju više od 900.000 Palestinaca iz njihove domovine koji borave u susjednim arapskim zemljama i cijelom svijetu, i to od 1,4 miliona Palestinaca koji su 1948. godine živjeli u Palestini u 1.300 palestinskih sela i gradova.

68 godina nakon Nakbe, individualno i kolektivno pravo izbjeglica na povratak u svoje domove i život u svojoj domovini je jedno od prirodnih i temeljnih ljudskih prava. Svoj legitimitet crpi iz historijskog prava izbjeglica na svoju zemlju i ne mijenja ga niti jedan hitni politički događaj, niti ga bilo šta poništava, a garantuju ga načela međunarodnog prava, te međunarodni ugovori i sporazumi.

Upravo se čita:  Možemo odahnuti: Olujni sistemi napustili BiH, slika iz Dervente "zaledila" građane

U vezi sa rezolucijama organizacije Ujedinjenih naroda po ovom pitanju, najistaknutija je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima iz 1948. godine, član 13. (,,Svaki čovjek ima pravo na povratak u svoju domovinu”). Ovo je potvrdila i četvrta Ženevska konvencija i rezolucija Generalne skupštine UN-a, broj 194, objavljena 11. deembra 1948., član broj 11, a koja glasi:

– Odlučuje da treba omogućiti povratak izbjeglicama, koji to žele da se vrate u svoje domove čim prije moguće i da žive u miru sa svojim komšijama, kao i da se plati odšteta za imovinu onih lica koja odluče da se ne vrate u svoje domove, a za svu izgubljenu ili oštedenu imovinu, na bazi međunarodnog prava i pravednosti, da se plati šteta ili oštećenje od strane odgovorne vlade ili vlasti.

Upravo se čita:  Led padao kao da je snijeg i uništio sve usjeve: Najavljeno novo veliko nevrijeme u BiH

Država Palestina se iskreno zahvaljuje svim narodima, vladama, koji su je priznali, a čiji broj prelazi 140 zemalja u svijetu. Među njima su do sada Vatikan, Sveta stolica, Kraljevina Švedska, te veliki broj parlamenata u svijetu. Oni zahtijevaju od svijeta, a naročito velikih utjecajnih sila da koriste svoj utjecaj za prekid izraelske okupacije države Palestine, zaustavljanje naseljavanja i nalaženje pravednog rješenja u skladu sa odlukama međunarodnog prava i to u službi postizanja mira, pravde i sigurnosti u svijetu, pozivajući lzrael, okupatorsku zemlju, na odgovornost zbog zločina koji je činio i još uvijek svakodnevno čini nad golorukim palestinskim stanovništvom koji se zalaže za mir, postizanje slobode i nezavisnosti.

Baš kao i svi narodi na ovoj zemlji, i ovaj narod, uprkos Nakbi, još uvijek doprinosi bogaćenju svjetske civilizacije. Došlo je vrijeme da okupatorska izraelska država prestane postupati sa međunarodnim zakonom i pravom smatrajući se državom iznad zakona i ne primjenjujući međunarodne zakonske odredbe.

Izdvajamo

Izdvajamo

Klanjana dženaza preminuloj porodilji Elviri : Tek rođeni sin dobio ime Elvir, po svojoj majci

Elviri Huskanović (29), porodilji koja je preminula nakon urednog poroda na putu za UKC Tuzla, danas je na Centralnom...

Još vijesti za vas