Petak, 3 svibnja, 2024

Ashton: Srbija ispunila sve uslove EU-a

Preporučeno

Visoka predstavnica Evropske unije će pozvati šefove diplomatija da Beogradu omoguće da otvori pregovore o pridruživanju.

Arhiv
Arhiv

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton izvijestit će u utorak šefove diplomatija EU-a da je Srbija ispunila sve uslove da otvori pregovore o pridruživanju i pozvala ih da počnu pregovore, saznaje Tanjug iz uvida u tekst izvještaja.

“Kao što sam već učinila prošlog juna i kao što ovaj izvještaj pokazuje, danas (ponedjeljak) vas pozivam da priznate da su ispunjene sve bitne tačke aprilskog (Briselskog) sporazuma”, piše u govoru koji je Aashton pripremila za sastanak Vijeća za opće poslove u Briselu u utorak.

“Ako se slažete s ovom konstatacijom, nadam se da ćete se složiti da prvom međuvladinom konferencijom zvanično otvorite pregovore sa Srbijom najkasnije u januaru 2014. godine”, poručuje Ashton.

U pet stranica dugom dokumentu u kome se opisuje napredak u primjeni Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine Ashton do detalja opisuje sve što je do sada postignuto u nizu oblasti, počevši od održavanja lokalnih izbora do policije i funkcioniranja Integriranih prelaza na administrativnoj liniji.

Upravo se čita:  Na granici BiH i Hrvatske: Ženu ugrizao poskok dok je brala mladi luk, hospitalizirana u Splitu

Kada je riječ o pravosuđu, u vezi s kojim se predsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić prošlog petka nije uspio dogovoriti s kosovskim premijerom Hashimom Thacijem, Aashon kaže da je “ima još posla oko suda u području Mitrovice i ustanoviti tačan broj pravosudnih kadrova u tom sudu”.

“Na Kosovu će postojati jedan vrhovni i apelacioni sud, a u Mitrovici jedan osnovni sud i osnovni tužilac, čime će pravosudni kadrovi kosovskih Srba prvi put biti integrirani u kosovsko pravosuđe za sva vremena”, piše u dokumentu.

“Iz gore navedenog je jasno da je Srbija ispunila sve ključne obaveze, pogotovo time što je prihvatila jedan osnovni sud i jednog osnovnog tužioca za područje Mitrovice”, kaže visoka predstavnica.

“Da li sve ovo znači da je posao gotov, a slučaj zatvoren? Naravno da ne”, poručit će Ashton u utorak ministrima, uz konstataciju da se normalizacija ne dešava preko noći i da je potrebno vrijeme da se cijeli aprilski sporazum “svari”.

Upravo se čita:  U Beogradu se obratila optuženom ratnom zločincu: Odveo si mi oca pred očima

Nastavit ću s objema stranama raditi na daljem razvoju ovog procesa, kaže se na kraju pripremljenog govora.

Šefovi diplomatija zemalja članica EU-a precizirat će u utorak datum prve međuvladine konferencije EU-Srbija i usvojiti okvir za pregovore o pridruživanju.

Šef Delegacije EU-a u Srbiji Michael Devenport izjavio je u ponedjeljak da Srbija otvaranjem pregovora za članstvo “ulazi u potpuno novu fazu odnosa s EU-om”.

“Mi smo pozdravili rad Narodne skupštine Srbije na pripremi rezolucije o pregovorima i pristupanju Srbije EU-u i ohrabrili nadležne državne isntitucije da uspostave dijalog na svim nivoima vlasti”, rekao je on novinarima u Novom Sadu.

Devenport je napomenuo da su konkretna rješenja za obezbjeđivanje tog procesa “isključivo u nadležnosti relevantnih institucija Srbije”.

On je podsjetio da će 17. decembra u Briselu zemlje članice EU-a razmatrati donošenje odluke u vezi s datumom održavanja prve međuvladine konferencije, koja će formalno značiti početak pregovora o pristupanju između Srbije i EU-a s jedne, kao i u vezi s usvajanjem pregovaračkog okvira, s druge strane.

Upravo se čita:  Tri mladića iz BiH otišla u Hrvatsku da služe dobrovoljni vojni rok

“Stav zemalja članica je jasan, u smislu da je puna primjena sporazuma postignutog između Beograda i Prištine ključna za donošenje pozitivne odluke”, kazao je Devenport.

On je pozdravio “pozitivan razvoj događaja kada je riječ o procesu priključivanja Srbije EU-u, ističući da su u mnogim ključnim oblastima date pozitivne ocjene u Godišnjem izvještaju o napretku Srbije.

Devenport je istakao da su “posebni izazovi” koje bi Srbija trebala rješavati u narednoj godini jačanje nezavisnosti ključnih institucija, naročito u pravosuđu, odnosno borbi protiv korupcije i kriminala.

Dodao je da je jako važno ostvarivanje “jasnih rezultata” u vezi s efikasnošću istraga, procesuiranjem i donošenjem presuda u procesima protiv počinilaca krivičnih djela korupcije i organiziranog kriminala.

Kao veoma važna pitanja šef Delegacije EU-a izdvojio je primjenu medijske strategije u Srbiji, usvajanje i primjenu akcionog plana za borbu protiv diskriminacije, kao i konzistentnu primjenu na teritoriji cijele Srbije pravnog okvira zaštite manjina u obrazovanju, upotrebi jezika i drugim oblastima.

(Al Jazeera Balkans, agencije)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: “Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao”

Alijana Kaharević već 21 godinu iščekuje svog brata Enesa. Te 2003. godine je nestao i nikad ga nisu pronašli. Ističe...

Još vijesti za vas