Srijeda, 15 svibnja, 2024

Ćamil Duraković: Srebrenica je “grad nade”

Preporučeno

Načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković u intervjuu za magazin “Dani” istaknuo je da je Organizacioni odbor za obilježavanje 21. godišnjice genocida u Srebrenici na zahtjev Majki Srebrenice odlučio da se negatorima genocida 11. jula zabrani ulazak u Potočare.

Duraković je kazao da shvata da su Majke Srebrenice revoltirane izjavama iz Srbije i Vučićevom prošlogodišnjom posjetom, podsjetivši da je Vučić prošle godine bio pozvan jer su očekivali zaokret u srbijanskoj vanjskoj politici i da je možda upravo Vučić ta spona.

-Na kraju se sve pretvorilo u jedan cirkus „ko je gađao Vučića kamenom“, a onih 175 tabuta, posmrtnih ostataka koji su taj dan trebali biti ukopani, ostali su zaboravljeni. Ne znam je li ih par medija onako usput spomenulo, rekao je Duraković.

Upravo se čita:  “Ovo je početak kraja Milorada Dodika! Ukoliko provede Izborni zakon RS slijedi još jedan postupak i moći će mu zabraniti javne funkcije”

Međutim, istaknuo je da je Aleksandar Vučić je došao u Potočare ali da se ne treba zaboraviti da je šest mjeseci kasnije, 9. januara bio i u Banjoj Luci na obilježavanju Dana Republike Srpske koji je Ustavni BiH su proglasio nelegalnim, što su tada “oštro osudile i majke Srebrenice”.

– To je bio jedan od razloga zbog kojih je ove godine, na njihov zahtjev, Organizacioni odbor odlučio da se negatorima genocida zabrani ulazak u Potočare 11. jula. Da budem iskren majke su to od mene tražile još 2015., naveo je Duraković dodajući da se tada, nakon brojnih pomirljivih poruka iz Beograda, nadao da možda 20. godišnjica konačno donese priznanje genocida i insistirao je da ipak pruže ruku Srbiji.

Upravo se čita:  Ambasada SAD-a poručila zemljama partnerima koji su izloženi ruskom pritisku: "NATO vas čuje!"

– Živimo u sjeni naših nišana, ali s druge strane uspjeli smo da nađemo formulu zajedničkog života s našim komšijama Srbima. Često novinari vole u odnosu na Srebrenicu upotrebiti sintagmu „grad mrtvih“. Ja bih prije rekao „grad nade“. Zato što ako se mi u Srebrenici možemo oteti nacionalnim podjelama, ako smo mi uspjeli da izgradimo multietničku zajednicu nakon genocida, onda nijedna druga opština u BiH nema izgovora da ne uradi isto- kazao je Duraković.

Govoreći o predstojećim lokalnim izborima i izboru načelnika, Duraković se naglasio da se ne radi samo o tome da li će biti izabran načelnik koji priznaje genocid, već i onaj koji je u stanju da postavi temelje zajedničkog života.

Upravo se čita:  Dodik priznao: Vjerovatno ćemo se prijaviti na lokalne izbore, ali postoji i način da napravimo opstrukciju

– Strašno je što se SNSD odlučio da svede izbore na biranje između Srbina i Bošnjaka. Sigurno bi za sve Srebrenčane bilo bolje da su srpske stranke ponudile kvalitetnog i sposobnog kandidata, da možemo tokom kampanje razmjenjivati mišljenja, sučeljavati ekonomske programe, pronalaziti rješenja za probleme koji svakodnevno muče naše građane. Moramo izabrati načelnika koji zna razvijati lokalnu zajednicu. Sa solidnim ekonomskim temeljima mi ćemo ubuduće biti spremni da otvorimo i neka bolna pitanja i da iskreno i otvoreno razgovaramo o genocidu- kazao je Duraković u intervjuu za magazin “Dani”.

Izdvajamo

Izdvajamo

Mirsada je najmlađa nana u BiH, ima samo 33 godine: ‘Ja sam sebi rodila drugarice’

Mirsada Malkanović Brkić iz Podgajeva kod Živinica vjerovatno je najmlađa nana u Bosni i Hercegovini, a možda i šire. Ona...

Još vijesti za vas