Subota, 18 svibnja, 2024

Čistijim rijekama i potocima do boljeg ribljeg fonda

Preporučeno

Prema studiji koju je uradio Prirodno-matematički fakultet (PMF) stanje osnovnog ribljeg fonda u rijeci Miljacki je vrlo oskudno dok je u Mošćanici nešto malo bolje, ali isto tako s obzirom na kvalitet vode nedovoljno. Prirodnim priraštajem svake godine taj fond se povećava za neznatan broj jedinki ribe, izjavio je u razgovoru za Agenciju Fena Mugdim Pešto, sekretar Udruženja sportskih ribolovaca Sarajevo – 1906.

Zbog vanrednog i redovnog godišnjeg poribljavanja ovih tokova procjenjuje se da se ribolovni fond u ovim rijekama i pored redovnog godišnjeg izlova trebao povećati za oko 20 posto.

“To je samo procjena, a stvarno stanje je da je brojnost ribe u tim rijekama smanjeno a razlog tome je taj što je vodostaj na Mošćanici drastično smanjen u ljetnom periodu a vjerovatno je glavni razlog tome povećano crpljenje vode za potrebe vodovoda kao i krivolov koji je i pored dobro organizovane društvene kontrole kao i pomoći policijske uprave Stari Grad prisutan na dijelu Mošćanice i Miljacke koja je najatraktivnija za obavljanje sportskog ribolova a to je dio od brane Bembaša do granice s entitetom RS”, kazao je Pešto.

Upravo se čita:  Na hadž ove godine odlazi 2.225 hodočasnika iz Bosne i Hercegovine: Uvedene i novine, prvi avion kreće 6. juna

Oko 70 posto ribolovnog područja Udruženja nije pogodno za obavljanje sportskog ribolova zbog velike zagađenosti rijeka Miljacke, Nahorevskog potoka i Dobrinje što obavezuje na veću saradnju s ministarstvima poljoprivrede, privrede, okoliša, Upravom za inspekcijske poslove, te općinama kantona kao i svima koji mogu doprinijeti da se poveća postotak čistih voda na ribolovnom području.

Upravo se čita:  Novi detalji pljačke dva miliona KM u Banjoj Luci: Uhapšen Gruzijac, pljačkaši pobjegli u Doboj

Da bi poboljšali stanje ribljeg fonda, prema Zakonu o slatkovodnom ribarstvu FBiH, Udruženje sportskih ribolovaca Sarajevo-1906 je proglasilo Mošćanicu od rezervoara u Faletićima do utoke u Miljacku prirodnim ribljim plodištem i na tom dijelu zabranilo obavljanje sportskog ribolova.

Također, kazao je Pešto da bi se obogatio riblji fond u Miljacki i to u onom dijelu koji je relativno manje zagađen od ostatka Miljacke a to je dio od brane Bembaša do granice entiteta pored redovnog poribljavanja koje je obavljeno u decembru 2012. godine u saradnji sa SRD Miljacka i Općinom Stari Grad u ovoj godini su bila dva vanredna poribljavanja odraslom pastrmkom.

Upravo se čita:  Krađa dva miliona KM u BiH: Pljačkaši su vlasnicu mjenjačnice pratili danima, znali su šta je u torbama

“Jedan od problema koji negativno utječe na smanjenje stanja ribljeg fonda jest naglo spuštanje brane na Bembaši kojom se čisti donji dio Miljacke kojom prilikom s vodom odlazi i dobar dio ribe koju poribimo ali isto tako i podizanjem brane protok rijeke Miljacke se smanjuje ispod biološkog minimuma te jedan dio ribe ostaje na suhom i naravno ugine”, ističe Pešto.

Udruženje ribolovaca Sarajevo-1906 upravlja područjem koje obuhvata: rijeku Miljacku od granice entiteta do ušća u rijeku Bosnu u Bojniku; Mošćanicu od Gazina Hana do ušća u rijeku Miljacku; Nahorevski potok od izvora do ušća u Miljacku i rijeku Bosnu od ušća Zujevine do mosta u Reljevu.

Miljacka (Foto: Arhiv)
Miljacka (Foto: Arhiv)

(Fena)

Izdvajamo

Izdvajamo

Sprema se novo poskupljenje i udar na džepove građana: Mnogima se neće svidjeti

Pred građanima BiH sasvim izvjesno je novo poskupljenje, koje se neće svidjeti mnogima, vjerovatno većini ljudi u državi. Naime, jedan...

Još vijesti za vas