Četvrtak, 16 svibnja, 2024

Elitna jedinica Spetsnaz u Banjaluci: Šta ruski specijalci rade u BiH?

Preporučeno

Na vijest da Spetsnaz dolazi u Republiku Srpsku, vlasti tog entiteta uopće ne reagiraju – niti demantiraju niti potvrđuju. Da se nešto krupno iza brda valja, upozorio je 14. aprila Evropski parlament svojom Rezolucijom u BiH u kojoj je jedna od ukupno 48 tačaka posvećena tome

Izražava se duboka zabrinutost zbog izjava ministra unutarnjih poslova RS o budućoj obuci jedinica specijalne policije Republike Srpske u Ruskoj Federaciji – kaže se u Rezoluciji o BiH koju je Evropski parlament usvojio prošle sedmice. Vlasti BiH, prije svih Predsjedništvo države, o ruskim specijalcima još šuti, šuti i Parlament BiH. Šta se događa?

Šefovi MUP-a RS i Uprave policije Moskve prije desetak dana u Banjaluci su dogovorili detalje saradnje, kako je priopćeno na osnovu sporazuma potpisanog prošle godine u Rusiji. Po riječima Dragana Lukača, ministra MUP-a RS, radi se o saradnji u borbi protiv terorizma, trgovine oružjem i drogom i cyber kriminala. On kaže da se razgovaralo i o dolasku ruskih inspektora u Specijalnu jedinicu MUP-a RS radi obuke i slanju specijalaca iz RS na obuku u Rusiju. I to je sve što je priopćeno javnost, a detalji se čuvaju u najstrožoj tajnosti, piše Dnevni list.

Upravo se čita:  Dodik nakon sastanka sa mađarskim ministrom vanjskih poslova: Rezolucija će bitno destabilizovati BiH, do mjere potpune paralize odnosa

Prema informacijama iz izvora Dnevnog lista u Banjaluci i Sarajevu, sve je već utanačeno uključujući i termine i neće samo pripadnici specijalne policije RS ići na obuku u Rusiju nego će ruski specijalci raditi u Republici Srpskoj. Navodno, nekolicina njih već je stigla u taj grad i entitet.

Otvoreno je pitanje je li riječ o vojnoj i obavještajnoj ili obuci policajaca – specijalaca? Ovo utoliko više što je procurila informacija da su instruktori iz Moskve zapravo pripadnici ruske elitne specijalne jedinice Spetsnaz koja se ubraja među pet najboljih i najopasnijih u svijetu. Ta jedinica je u sastavu vojske Rusije i pod direktnom je kontrolom ruske vojne obavještajne službe GRU. Pripadnici Spetsnaza smatraju se vrhunski istreniranim, agresivnim i nemilosrdnim specijalcima i već dugo su uključeni u akcije u Ukrajini, Siriji, nekim drugim državama i kriznim područjima u svijetu.

Na vijest da Spetsnaz dolazi u Republiku Srpsku, vlasti tog entiteta uopće ne reagiraju – niti demantiraju niti potvrđuju. Da se nešto krupno iza brda valja, upozorio je 14. aprila Evropski parlament svojom Rezolucijom u BiH u kojoj je jedna od ukupno 48 tačaka posvećena tome. Ne treba zaboraviti da su evropski parlamentarci itekako informirani iz svih mogućih izvora i da ne bi tek tako reagirali na dolazak ruskih specijalaca u RS.

Upravo se čita:  “Ovo je početak kraja Milorada Dodika! Ukoliko provede Izborni zakon RS slijedi još jedan postupak i moći će mu zabraniti javne funkcije”

– To je nešto što je politički jako potrebno Dodikovom režimu kako bi se osiguralo ne samo kriminalno stečeno bogatstvo već i opstanak na vlasti – javno je upozorio politički analitičar iz Banjaluke Srđan Šušnica.

Profesor na Univerzitetu Illionis Francis Boyle oglasio se prije dva dana iz Amerike i upozorio na opasnosti od dolaska ruskih specijalaca u RS kvalificirajući njihovo prisustvo kao akt agresije na BiH. A da se radi o dobro upakiranom planu nagovijestio je nedavno Milorad Dodik, predsjednik RS, najavljujući da će u MUP-u RS biti zaposleno 500 novih policajaca koji će biti naoružani dugim cijevima.

Prema međunarodnom pravu, jedna država ne može u drugu slati svoje vojne snage bez dozvole te zemlje, ali može slati timove za obuku. U ovom slučaju dovoljna je saglasnost entiteta. Kada se znaju međunarodna pravila i da je Spetsnaz ruska specijalna vojna jedinica, jasno je zašto se iz MUP-a RS lansira priča da se radi o obuci policajaca – time se maskira stvarno stanje. Upravo zato dobiva na snazi upozorenje i zabrinutost Evropskog parlamenta, bez obzira što su priopćeni diplomatskim rječnikom, a koji zasigurno ima informaciju više. Međutim, Predsjedništvo BiH šuti o banjalučko-moskovskom dogovoru i šutke prelazi preko stava Evropskog parlamenta o „ruskoj obuci specijalaca“ priopćenog prije pet dana u Rezoluciji o BiH.

Upravo se čita:  Dodik priznao: Vjerovatno ćemo se prijaviti na lokalne izbore, ali postoji i način da napravimo opstrukciju

I to nije sve. U februaru ove godine potpisan je sporazum između Srbije i NATO saveza o logističkoj podršci. Odmah nakon toga predsjednik Rusije Vladimir Putin zatražio je od Vlade Srbije da srbijansko-ruskom Centru za vanredne situacije i intervencije u Nišu uspostavljenom 2012. godine, odobri isti agreman kao NATO-u. To još nije učinjeno i već ima indicija da je Rusija zajedno sa Republikom Srpskom spremna da formira Centar za vanredne situacije i intervencije u tom entitetu, preciznije u Laktašima. Navodno, o tome postoji saglasnost vlasti Rusije i RS.

Izdvajamo

Izdvajamo

“Bila je to moja dužnost kao čovjeka i pripadnika OS BiH”: Mladen je na putu na posao ugledao porodicu ispred zapaljenog auta, ono što...

Pripadnik Oružanih snaga BiH Mladen Jovičić pomogao je porodici čije se vozilo zapalilo na autoputu Doboj - Banjaluka. Priča kako...

Još vijesti za vas