Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

EU će biti politički ujedinjena ili protektorat

Preporučeno

news-2014-March-pasquale_baldocci_SAD_946504298Evropska unija će, da bi opstala, morati da krene u pravcu čvršćeg političkog povezivanja članica u neku vrstu evropske federacije, jer će politički fragmentisana biti samo skup država koje će svaka ponaosob biti u ulozi protektorata Sjedinjenih Američkih Država, smatra bivši diplomata i profesor na više italijanskih univerziteta Pasquale Baldocci.

Baldocci, koji je kao diplomata u više evropskih država bio neposredni svjedok nekih od ključnih faza ujedinjenja Evrope, danas je veliki zagovornik prerastanja EU u političku zajednicu, međutim ističe da je ključ evropske budućnosti u Berlinu i Parizu, bez čije volje taj korak ne može da bude učinjen.

Držeći predavanje na temu “Realnost i očekivanja na evropskoj sceni”, Pasquale Baldocci je ocijenio da je najveći problem to što u EU danas nema velikih evropskih političara sa vizijom, ali i izrazio uvjerenje da će politička unija kad-tad biti uspostavljena.

Upravo se čita:  Izgorio restoran “Komuna”, gosti pobjegli u zadnji čas

“Na međunarodnom planu Evropa danas nema nikakvu težinu, ona je nepostojeći entitet i nepolitički akter, ali mogla bi da postane nešto jer naše vrijednosti demokratije su takve da možemo da mnogo doprinesemo globalizaciji i dobrobiti cijelog čovječanstva”, rekao je Baldocci.

On je istakao i važnost predstojećih izbora za poslanike Evropskog parlamenta, jer bi, kako upozorava, nacionalističke i populističke stranke, kojih ima u svim evropskim državama, visoku apstinenciju birača mogle da zloupotrijebe tumačeći je kao dokaz teze da je koncept EU prevaziđen.

Prema njegovim riječima, ključno je da poslije konstitusanja Evropskog parlamenta, za predsjednika Evropske komisije bude postavljena snažna politička figura koja će imati više političke vizije i mašte od sadašnjeg predsjednika Jose Manuela Barrosa.

Upravo se čita:  Vremenska prognoza za naredne dane: Malo kiše, malo sunca

Evropski parlament bi, kako smatra Pasquale Baldocci, trebalo da bude osnažen formiranjem doma čiji bi članovi bili delegirani iz nacionalnih parlamenata, jer bi tako ta evropska institucija stekla snažniji demokratski i politički legitimitet.

“U Evropi je kralj go i mora sam pronaći snagu da preživi”, slikovito se izrazio profesor Baldocci.

EU, kako smatra, neće dobiti podršku SAD da se čvršće politički ujedni, jer snažnija Evropa postaje ozbiljniji politički i ekonomski takmac na globalnoj sceni, što nije u interesu Washingtona.

Raspoloženje među žiteljima EU je, uvjeren je, takvo da bi fazno političko ujedinjenje EU naišlo na podršku, ali pitanje je da li takvu viziju budućnosti dijeli i sadašnja generacija donosilaca političkih odluka.

Politička elita u Francuskoj u ovom trenutku, kako smatra, ne podržava pravac transformacije EU u političku zajednicu, iako je među tamošnjim intelektualcima sve jači glas onih koji vladu u Parizu podstiču na taj korak.

Upravo se čita:  Milijardu eura ipak nije propalo? Usvojena lista reformi u Bosni i Hercegovini

“Sa druge strane, njemačka kancelarka Angela Merkel je bila građanin Istočne Njemačke i nije odrasla na evropskim aspiracijama zapadnih Njemaca, tako da mi još nije jasno u kolikoj je mjeri za čvršće političko povezivanje unutar EU”, rekao je Baldocci.

Politička unija bi, kako smatra, trebalo da počne od kreiranja zajedničke politike u oblastima koje su od najneposrednijeg značaja za građane, kao što su zajednička spoljna, bezbjednosna, socijalna i fiskalna i energetska politika.

Okrugli sto u okviru kojeg je održano predavanje profesora Baldoccija organizovao je Evropski centar za mir i demokratiju Univerziteta za mir UN, a prisustvovao mu je veliki broj akademskih stručnjaka i članova diplomatskog kora.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kafa u BiH ponovo poskupljuje, uskoro nove cijene

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među...

Još vijesti za vas