Petak, 17 svibnja, 2024

Gramzivi vlasnici plaža u Hrvatskoj i Crnoj Gori imaju nova pravila, pripremite novac

Preporučeno

Turisti koji ljetuju u Crnoj Gori, Hrvatskoj ili Grčkoj primjetili su da je sve manje plaža na kojima ima mjesta da se spusti peškir i uživa u odmoru bez obaveze iznajmljivanja ležaljki ili kupovine pića. Zato prilikom planiranja ljetovovanja, dobar dio budžeta isplanirajte i za te troškove, da ne bi bilo neprijatnih iznenađenja.

– U Grčkoj su cijene zakupa ležaljki i suncobrana na nivou prošlogodišnjih, a korišćenje opreme koju nude barovi na najpopularnijim plažama se naplaćuje posebno dok se na manje popularnim, ležaljke i dalje dobijaju uz piće. Takođe, s obzirom na to da Grčka obala obiluje zaista velikim brojem plaža uvijek se mogu naći i one na kojima uopšte nema barova – kažu za “Blic” u grčkoj agenciji “Nikana”.

Slična situacija je i u Hrvatskoj gdje su prošle godine zabilježeni masovni primjeri da zakupci tjeraju ljude sa plaža ukoliko neće da koriste ležaljke i suncobrane ili su raširili veći broj ležaljki nego što im je dozvoljeno kako bi onemogućili boravak turistima sa peškirima.

Upravo se čita:  Kafa 4 eura, pivo 7 eura: Za većinu građana BiH cijene ljetovanja će biti "paprene"

Zato se često dešavala situacija da je veći dio plaža sa ležaljkama poluprazan dok su u ostalom manjem dijelu načičkani. Zbog toga je donesen novi Zakon o koncesijama kako bi se ovakve situacije spriječile pa ostaje da vidimo kakva će situacija biti ove sezone.

Što se tiče cijena iznajmljivanja ležaljki i suncobrana one se kreću u rasponu od 5 do 20 eura, ali to nije jedini trošak jer na velikom broju plaža, hotelskih i gradskih se naplaćuje ulaz i košta od 2 do 5 eura.

Upravo se čita:  Kafa 4 eura, pivo 7 eura: Za većinu građana BiH cijene ljetovanja će biti "paprene"

Već dugi niz godina najskuplja hrvatska plaže jeste Bonj na Hvaru gdje 30 eura koštaju dvije ležaljke i suncobran. Isto tako ne treba zaboraviti da hrvatska obala ima mnogo plaža, koje nisu toliko poznate i na kojima se ne plaća ulaz.

Crna Gora ipak drži rekord kada je u pitanju najskuplje sunčanje na plaži, a to se odnosi na Kraljevu plažu gdje zakup seta ležaljki sa suncobranom već nekoliko godina unazad košta 120 eura.

Odmah iza nje je hotelska plaža Svetog Stefana gdje zakup dvije ležaljake i suncobrana košta 70 eura. Na Trstenu ili Pločama su takođe skuplje cijene od prosjeka, a inače na ostalim plažama na crnogorskom primorju dvije ležaljke i suncobran koštaju od 5 do 10 ili 15 eura.

Upravo se čita:  Kafa 4 eura, pivo 7 eura: Za većinu građana BiH cijene ljetovanja će biti "paprene"

Bez iznajmljivanja ležaljki na više plaža u Budvi

Gradonačelnik Budve Dragan Krapović najavio je da će u ovoj opštini biti više javnih plaža na kojima neće biti mogućnosti iznajmljivanja ležaljki i suncobrana. On insistira da plaža Pizana bude oslobođena od mobilijara i bude gradska plaža.

– Imamo samo jedno gradsko kupalište na Slovenskoj plaži, to je nedovoljno. Smatramo da ih treba biti više – najmanje dvije gradske plaže na području Paštrovića i jedno kupalište na Jazu takođe moraju biti oslobođene mobilijara, na koje može svako da dođe i stavi peškir – istakao je Krapović.

Ukoliko se to ostvari turisti će bar u ovom popularnom ljetovalištu u Crnoj Gori imati više prostora za peškire na plažama koje su inače pretrpane skupim ležaljkama.

Zanima li vas ovo?

Izdvajamo

Izdvajamo

Inspektori Porezne uprave FBiH zapečatili tri objekta u TK i izdali 28 prekršajnih naloga

Inspektori Porezne uprave FBiH - Kantonalnog poreznog ureda Tuzla u 36 inspekcijskih nadzora na području Tuzlanskog kantona, zbog utvrđenih...

Još vijesti za vas