Petak, 3 svibnja, 2024

Hrvatski mediji: Ako Konzum padne u BiH, propast će i u Hrvatskoj

Preporučeno

Konzum u Bosni i Hercegovini ostvario je takve gubitke da bi trebao otići u stečaj. Novi je to problem za izvanrednu upravu Agrokora na čelu s Antom Ramljakom, pišu hrvatske 24sata.hr.

Ramljak je prošle sedmice hitno došao u BiH, sastao se s ministrom vanjske trgovine Mirkom Šarovićem i ministrom financija Vjekoslavom Bevandom, ali nije eksplicitno rekao koja je razina problema koja se prelijeva na cijelu grupu. Ramljak je otkrio da će Konzum u BiH ponovno postati Mercator, što je bio i prije, ali je to opravdao rebrendiranjem, vraćanjem povjerenja kupaca i čuvanjem radnih mjesta. Jer u BiH kupci bolje reagiraju na brend slovenskog trgovačkog lanca koji je preuzeo Agrokor.

Vraćanje Mercatoru

Međutim, pravi problem je na drugoj strani. Konzum je u Bosni i Hercegovini ostvario 42 miliona konvertibilnih maraka gubitaka. Kako je u svojoj analizi zaključio poduzetnik Goranko Fižulić, gubitak je čak 29 milijuna maraka veći od kapitala firme, te bi morao po zakonu ići u stečaj.

Agrokor bi trebao pokriti taj gubitak i dokapitalizirati ga, ali on nema novca. Zato je pokušano da ga preuzme Mercator, koji je inače u Bosni samo vlasnik nekretnina u kojima posluje Konzum. Dugove bi u vlasništvo pretvorili i bosanski Jamnica i Ledo.

Upravo se čita:  Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

Ali zakon u Kantonu Sarajevo ne dopušta dokapitalizaciju pretvaranjem dugova u vlasništvo.

Fižulić je u svojoj analizi napomenuo da još nisu poznati rezultati Konzuma u Hrvatskoj, ali vjeruje da će i oni biti u gubitku. Mercator, koji je Agrokor preuzeo, iskazao je gubitak, sad i bosanskohercegovački Konzum. On je uvjeren zato da će možda i prestati postojati Konzum kao takav iako je plan Vlade spasiti upravo taj lanac kako bi domaći proizvođači imali police za svoje proizvode.

– Poslovni model Konzuma u ovakvom obliku ne može opstati. Ne generiraju gubitke Agrokora Ledo ili Jamnica nego upravo Konzum. To nitko ne želi reći – kratko nam je komentirao Fižulić.

I u Hrvatskoj i BiH Konzumi bilježe pad prodaje, a samim tim prihoda.

“Ne damo im robu”

Iako još nitko ne želi o tome javno pričati, dok se ne predloži plan restrukturiranja, moguće je da Konzum preuzme neki od velikih svjetskih lanaca koji nude jeftiniju robu. Naši dobavljači na to nisu spremni. Dok je u Hrvatskoj donesen “lex Agrokor”, koji štiti koncern od prisilnih naplata, u drugim državama taj zakon ne vrijedi. Sve ostaje na dogovorima. A u Bosni i Hercegovini već gube strpljenje.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

– Prestali smo isporučivati robu Konzumu zato što smo imali konkretan dogovor s Konzumom i s Velpromom u Sarajevu. Imali smo određenu kompenzaciju, koju su oni onda otkazali. Zbog toga smo svoje isporuke otkazali prije otprilike mjesec i pol dana – ispričala nam je Nada Milinčić iz firme Fructa Trade iz Dervente.Kako navodi, prestanak opskrbe Konzumovih polica nije bitno utjecao na poslovanje Fructa Tradea, firme koja proizvodi više od 250 različitih prehrambenih proizvoda. Na eventualni nastavak suradnje spremni su samo ako se normaliziraju uvjeti poslovanja i dogovora.

– Nisam sigurna koje su još firme u Bosni i Hercegovini napravile istu stvar, ali sigurna sam da ih ima dosta. Nitko, naime, ne želi ostati uskraćen u svom poslovanju – rekla je Nada Milinčić.

Konzum u BiH zapošljava oko 4600 radnika, a i o njemu je ovisan i velik broj radnika kod dobavljača, pišu hrvatski mediji.

Dobavljači oprezni i pomalo uplašeni

I ostali dobavljači u BiH su oprezni i pomalo uplašeni za svoju sudbinu.

Iz firme Milkos, najstarijeg prerađivača mlijeka i mliječnih proizvoda u Bosni i Hercegovini, rekli su nam da oni nisu jedna od firmi koja je prekinula isporuku.

– Trenutačno to nije tako, naša kompanija je vlasnik najveće farme uvoznih krava u BIH kod Tuzle. Dosad smo s Konzumom u BIH, kao i s firmama kćerima u Hrvatskoj, kao što je Belje, imali iznimno dobru suradnju – tvrde iz Milkosa.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

Dodali su kako je do prije dva mjeseca sve glatko funkcioniralo. Ipak, navode da će, ako se nastavi neizvjesnost i nesigurnost na relaciji s Konzumom, gledati da prije svega zaštite radnike, kompaniju i dobavljače.

– Nadamo se da do toga neće doći. Smatramo da je potrebna brža i efikasnija suradnja između svih aktera. Nikome od dobavljača u Bosni nije u interesu da se suradnja prekine. Ne radi se o privatnoj ljubavi između Konzuma i nas nego mi maksimalno uvažavamo činjenicu da upravo Konzum drži 30% maloprodaje u BiH. Iz tog aspekta on je važan i zaposlenicima i dobavljačima, koji zapošljavaju oko 15.000 ljudi – objasnili su iz Milkosa i dodali da smatraju kako takvi teški raskidi samo povlače druge probleme, što može dovesti do urušavanja sistema, socijalnih nemira, bunta i sveopćeg nezadovoljstva. Njihov je stav da je nužno pronaći način rada i garanciju za dobavljače, koji su, s druge strane, spremni razgovarati i učiniti sve da dođe do normalnog stanja i normalizacije narušenih odnosa.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: “Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao”

Alijana Kaharević već 21 godinu iščekuje svog brata Enesa. Te 2003. godine je nestao i nikad ga nisu pronašli. Ističe...

Još vijesti za vas