Nedjelja, 6 listopada, 2024

Misterija letećih objekata nad Sjevernom Amerikom: “Ne isključujemo mogućnost da su vanzemaljskog porijekla”

Autor:Index.hr

Preporučeno

Jedan vojni zapovjednik rekao je da bi se “moglo raditi o nekoj vrsti balona na plin” ili pak “nekoj vrsti sistema s propulzivnim pogonom”.

Američka vojska i dalje ne zna šta su tri leteća objekta koje je srušila nad Sjevernom Amerikom, baš kao što ne zna na koji način su se kretala zrakom. Jučer je američki predsjednik Joe Biden naredio rušenje još jednog objekta – ukupno četvrtog ovaj mjesec.

Dužnosnici su objavili da se kretao na visini od 6100 metara te da je mogao utjecati na komercijalni zračni saobraćaj. Jedan vojni zapovjednik rekao je da bi se “moglo raditi o nekoj vrsti balona na plin” ili pak “nekoj vrsti sistema s propulzivnim pogonom”.

Dodao je kako ne može isključiti da su objekti bili vanzemaljskog porijekla. Posljednji objekt, koji je srušen iznad jezera Huron u saveznoj državi Michigan nedaleko od granice s Kanadom, dužnosnici američkog ministarstva odbrane opisali su kao besposadni objekt “oktogonalne strukture”, prenosi Index.hr.

Upravo se čita:  Bajden ne podržava udar na iranska nuklearna postrojenja, s liderima G7 koordinira uvođenje novih sankcija Iranu

GENERAL: NE ISKLJUČUJEMO MOGUĆNOST DA SU VANZEMALJSKOG PORIJEKLA

Srušen je raketom koju je ispalio američki lovac tipa F-16 u 20:42 po našem vremenu. Najnoviji incident potaknuo je dodatna pitanja o seriji objekata na velikim visinama koji su srušeni nad Sjevernom Amerikom ovog mjeseca.

Zapovjednik američkog Zapovjedništva Sjever, general Glen VanHerck, rekao je da “nema indikacija da se radilo o prijetnji” pa dodao: “Neću ih kategorizirati kao balone. Nazivamo ih objektima s razlogom.”

“Ono što vidimo su vrlo, vrlo mali objekti koji stvaraju vrlo, vrlo mali radarski odraz”, dodao je. S obzirom na misteriju koja okružuje srušene objekte, nije neobično da se pojavio niz spekulacija.

Na pitanje je li moguće da su srušeni objekti vanzemaljskog porijekla, general VanHerck je odgovorio: “Pustit ću obavještajnu i kontraobavještajnu zajednicu da odgovori na to pitanje” i dodao: “U ovom trenutku ništa ne isključujemo.”

SVE JE KRENULO OD KINESKOG BALONA

Upravo se čita:  Putnici iskrcani iz aviona Ryanaira nakon što se pojavila vatra na jednom od krila

Podsjetimo, 4. februara je nad morem uz obalu Južne Karoline srušen kineski balon, za koji je Pentagon tvrdio da je špijunski. Američki dužnosnici navode da je balon koji je nad SAD-om lebdio četiri dana potekao iz Kine te da je motrio obavještajno osjetljive lokacije.

Kina je zanijekala da se radilo o špijunskom balonu navodeći da se radilo o meteorološkom balonu koji su vjetrovi odnijeli nad SAD. Incident je dodatno pojačao tenzije između Washingtona i Pekinga.

Od tog incidenta, američki borbeni avioni srušili su još tri objekta na velikim visinama u isto toliko dana. Biden je u petak naredio rušenje objekta nad Aljaskom, dok je u subotu sličan objekt srušen iznad Yukona na sjeverozapadu Kanade. I SAD i Kanada još uvijek rade na potrazi za ostacima srušenih objekata, pri čemu potragu na Aljasci ometaju arktički vremenski uvjeti.

“Ti objekti nisu sličili na balon koji je srušen 4. februara i bili su puno manji od njega. Definitivno ih ne možemo okarakterizirati dok ne dođemo do ostataka”, rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost.

Upravo se čita:  Objavljena nova prognoza Severe Weathera za zimu: Evo koliko snijega možemo očekivati

ŠTO KAŽU KINEZI?

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova danas je objavilo da su američki baloni ušli u kineski zračni prostor više od 10 puta u prošlog godini.

“Nije neuobičajeno da Amerika ilegalno ulazi u zračni prostor drugih zemalja”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin.

DJELIMIČNO RJEŠENJE MISTERIJE JE U KRITERIJIMA DETEKCIJE?

Detekcija nedavnih objekata mogla bi biti rezultat širenja potrage radarima i senzorima, rekao je u subotu američki dužnosnik za Washington Post. Dužnosnik, koji je ostao anoniman, usporedio je to s kupcem automobila koji širi parametre pretrage na web stranici za kupovinu automobila.

No, dodao je kako još uvijek nije jasno proizlazi li veći broj detektiranih objekata iz proširenih parametara potrage ili su pak novootkriveni objekti posljedice “namjerne operacije”.

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Plenković: Hrvatska donira 10 miliona eura za sanaciju šteta od poplava u BiH

Vlada Hrvatske je na današnjoj telefonskoj sjednici donijela odluku o upućivanju humanitarne pomoći stanovništvu na poplavama pogođenim područjima u...

Još vijesti za vas