Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Na jugu Srbije sve više turskih investicija: Srbijanska Vlada pomoći će izgradnju fabrike “Jeanci” u Leskovcu

Preporučeno

Vlada Srbije izdvojiće 100 miliona dinara (oko 800 hiljada eura) za rekonstrukciju stare fabrike “Sintetika” u sklopu tekstilne kompanije “Jeanci Srbija”, potvrdio je u razgovoru za Anadolu Agency gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

“Očekujem da nam Vlada Srbije odobri sredstva za početak gradnje fabrike ‘Jeanci’ i da će ona uskoro početi sa radom i da će do kraja godine zaposliti oko 350-500 ljudi. Ova investicija jako je važna za naš grad u kome vlada velika besposlica, jer svako novo radno mesto znači puno. Zadovoljni smo saradnjom sa turskim investitorima i u toku su pregovori sa još dve kompanije”, rekao je Cvetanović.

Direktor Fabrike “Jeanci” Jasin Deniz rekao je da je veoma zadovoljan saradnjom sa lokalnom samoupravom i Vladom u Srbiji.

“Jug Srbije je pogodno tlo za strane investitore, a stanovništvo je ovde veoma stručno. Jedini problem je papirologija koja je potrebna da bi se otvorila fabrika i to je u Srbiji komplikovanije nego u ostalim zamljama”, navodi Deniz.

Upravo se čita:  Evropsko vijeće za pelet upozorilo na prevare kupaca u Bosni i Hercegovini

Kompanija “Jeanci” je prvu fabriku u Leskovcu otvorila 2011. godine, a od tadašnjih 20 radnika, narasla je na tri proizvodna pogona i preko 700 zaposlenih.

Poslednjih godina zabeležena je rastuća politička, ekonomska i kulturna saradnja između Turske i Srbije. Zvanične potvrde dobrih odnosa dveju zemalja dolaze sa obe strane i u poslednje dve godine intenzivnije su nego ikad.

Prema zvaničnim podacima Ambasade Republike Turske, iz kancelarije poslovnog savetnika u Beogradu, izvoz Turske za Srbiju svake godine poraste za 15 posto.

“Izvoz iz Turske za Srbiju je u znatnom porastu otkako je 2010. godine potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini te on svake godine raste za 15 posto. U 2015. godini, obim izvoza je dostigao 443,9 miliona evra”, navodi turski poslovni savetnik u Beogradu.

On je istakao da se broj turskih firmi u Srbiji dvostruko povećao u odnosu na 2013. godinu.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

“Ukupan broj preduzeća u Srbiji je 90 zaključno sa 2015. To su uglavnom firme tekstila, odeće, bankarstva i turizma, a neke od njih su Jeanci Textiles, IKRA, Halkbank, Beko, Teklas Rubber, Aster Textiles and Merser Trade. Većina ovih firmi nalazi se na jugu Srbije. Te firme trenutno pružaju oko 2.500 radnih mesta. Nakon završetka najnovijih investicionih projekata, broj se procenjuje na oko 6.000 ljudi”, rekao je savetnik.

Važna stavka u odnosima dve zemlje je i nedavni ulazak Halkbanke na srpsko tržište kupovinom 76,74 posto udela u Čačanskoj banci.

20160328_2_14982901_6714653_WebPrema podacima iz Halkbanke, u trenutku preuzimanja akcija banka je imala 379 zaposlena, a danas je taj broj porastao na 388 dok se očekuje još direktnog zapošljavanja u samoj banci, ali i indirektnog, dovođenjem investitora koji će zapošljavati veći broj ljudi.

Gradeći most između Srbije i Turske, Halkbanka ima za cilj da pomogne ekonomiju i smanji nezaposlenost, kako otvaranjem novih radnih mesta, tako i privlačenjem značajnog broja turskih investitora. Halkbanka neguje prijateljski pristup i ističe da je, kako i samo ime kaže, banka za narod.

Upravo se čita:  Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

“Osluškujući potrebe stanovništva, trudićemo se da pružimo najbolje uslove za najtraženije bankarske proizvode, ali i da ponudimo nove i bolje. Misija Halkbanke je da u naredne 3 godine bude među prvih 10 banaka u Srbiji”, ističu u razgovoru za AA iz Halkbanke.

20160328_2_14982901_6714658_WebOni kažu da se, u dosadašnjem poslovanju na srbijanskom tržištu, Banka susrela sa povoljnim uslovima za rad. Počevši od podrške koju je za svoj dolazak u Srbiju dobila od Vlade, Halkbanka nailazi na spremnost lokalnih kompanija i pojedinaca da se saradnja uspostavi ili nastavi još jačim intenzitetom. Takođe, srbijanski privrednici prepoznali su šansu za unapređenje svog poslovanja u ostvarivanju kontakta sa svojim kolegama iz Turske, a Halkbanka sa zadovoljstvom preuzima ulogu posrednika.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kafa u BiH ponovo poskupljuje, uskoro nove cijene

Zbog rasta cijene sirove kafe na svjetskim berzama i u BiH se očekuju nove, veće cijene omiljenog napitka među...

Još vijesti za vas