Petak, 3 svibnja, 2024

Pad cijene nafte pogađa ekonomiju SAD-a

Preporučeno

Naftna industrija je jedan od temelja američke ekonomije, međutim, ovog ljeta, temelji su ozbiljno uzdrmani.

Niske cijene nafte teško su pogodile i ekonomiju najvećeg svjetskog proizvođača te sirovine – Sjedinjene Američke Države.

Naftna industrija je jedan od temelja američke ekonomije. Međutim, ovog ljeta, temelji su ozbiljno uzdrmani.

Dio bušotina u Oklahomi još je operativan, no veliki dio naftnih pumpi skuplja prašinu na lokalnim otpadima.

Višemjesečni pad cijena nafte, nije pogodio samo velike proizvođače.

“Imate veliki domino-efekat. Pogođene su bušotine, ali i radnici i naftni inženjeri. Pogođene su i kompanije koje dostavljaju sirovine poput pijeska ili vode za hidrauličko drobljenje, tako da posljedice osjeti cijela industrija”, rekao je ekonomista Tom Seng.

Upravo se čita:  Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

Oklahoma još stoji na nogama, ali je trenutno suočena sa najtežom krizom u posljednjih 30 godina. Otkako su cijene počele padati prije dvije godine, iz naftne industrije otpušteno je 13 hiljada radnika, a budžetski deficit popeo se na milijardu i po dolara.

I dok su cijene na rekordnom minimumu, proizvodnja nikada nije bila veća.

Oklahoma ima najveća skladišta nafte na svijetu. Od sve nafte u SAD-u, 16 posto se skladišti u Oklahomi, a rezervoari su gotovo puni. Američke zalihe nafte nisu bile na ovom nivou još od velike recesije iz 30-tih godina prošlog vijeka.

I dok je većina naftnog sektora u krizi, naftni terminali se i dalje bogate na transportu i skladištenju sirove nafte.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

“Ponekad se zapitamo gdje ćemo smjestiti nove zalihe nafte koje pristižu, ali uspijevamo je nekako uskladištiti”, navodi Cecil Mooreland, terminal za skladištenje nafte.

Tulsa je nekada imala nadimak – svjetska prijestolnica nafte. Međutim, u posljednjih godinu dana izgubljeno je dvije i po hiljade radnih mjesta u toj industriji. Otkaza bi bilo i više, ali poučeni iskustvom iz 80-tih godina, kada je situacija na tržištu bila slična današnjoj, grad je u posljednjih pet godina uspio privući nekoliko neenergetskih kompanija, čime su dobili novih 28 hiljada radnih mjesta.

“Prije deset godina smo shvatili da ne možemo sva jaja držati u istoj košari. Nafta nas možda jeste proslavila, ali morate imati raznoliku ekonomiju”, kazao je Michael Neal, privredna komora Tulse.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

Najteži udarac tek predstoji. Dva puta godišnje, iste banke koje su ranije donijele pogrešne procjene o kreditiranju energetske industrije, sada rade na vrednovanju naftnih kompanija na osnovu vrijednosti njihovih naftnih rezervi. Kada se procjene završe, mnoge kompanije će se suočiti sa surovom istinom.

“U narednih dva ili tri mjeseca, veliki broj naftnih kompanija koje su jedva spajale kraj s krajem, vjerovatno će biti primorano proglasiti bankrot”, rekao je Tom Seng,

Rezultat je dodatno gomilanje otpada od opreme sa naftnih bušotina i još veći broj otkaza.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Onkološki pacijenti i dalje bez lijekova

Imajući u vidu učestale Upite pacijenata i medija obavještavamo javnost da smo nažalost trenutno suočeni s problemom nedostataka određenih...

Još vijesti za vas