Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Popis stanovništva još kost u grlu: Pandurević zatražila podatke o nacionalnoj strukturi uposlenih

Preporučeno

Prebrojavanje krvnih zrnaca u BiH je česta pojava, posebno kada je riječ o zastupljenosti konstitutivnih naroda u bh. institucijama. Rijetko kada neko pita za ostale, a često su pitanja neprincipijelna i nepotpuna, piše Patria.

Tako je poslanica SDS-a u Predstavničkom domu PSBiH Aleksandra Pandurević zatražila odgovor na pitanje koliko ima uposlenih u Agenciji za statistiku BiH i koja je nacionalna struktura, kako uposlenih tako i rukovodećih državnih službenika.

Upravo se čita:  Više od polovine stanovnika zadovoljno životom u BiH, čekaju se nove investicije

O ovome ćemo već 9. novembra na sjednici PD BiH imati priliku slušati, jer odgovor je upućen, a u kojem stoji da Agencija ima ukupnu 117 zaposlenika. Polsanicu je zanimalo i koliko njih radi iz RS-a u Agenciji, a odgovor je – 27 zaposlenika ima prebivalište u RS.

– Nacionalna struktura zaposlenih u Agenciji za statistiku BiH je sljedeća: Bošnjaci 46,1 %, Srbi 26,5 %, Hrvati 21,4% i Ostali 6 posto – stoji u odgovoru.

Upravo se čita:  Sunčan kraj aprila, temperature blizu 30 stepeni, onda prvomajski obrt u cijeloj Bosni i Hercegovini

Inače, kada je u pitanju nacionalna struktura rukovodećih državnih službenika navodi se kako je 14 posto rukovodilaca iz reda bošnjačkog naroda, 5 posto iz reda srpskog, 4 posto iz reda hrvatskog i 3 posto iz reda ostalih naroda.

Naravno, s druge strane niko ne pita koliko to Bošnjak i Hrvata radi u Zavodu za statistiku RS-a, a i ovakva pitanja gube smisao kada se zna da Agencija za statistiku sarađuje sa entiteskim zavodima i u krajnjoj liniji sve odluke pokušava donijeti koncenzusom čelnih ljudi.

Upravo se čita:  Milijardu eura ipak nije propalo? Usvojena lista reformi u Bosni i Hercegovini

Jasna je namjera političara iz RS-a u vezi ovakvih pitanja, jer Popis stanovništva 2013. godine još je kost u grlu, ali nejasni su mlaki i neefektivni odgovori s druge strane.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Potraga za rudarom u Mramoru neprestano traje: Spasioci kopaju ručno, smjene svakih 15-20 minuta

Intenzivna potraga za rudarom Asimom Šehanovićem traje već duže od 50 sati od nesreće u kojoj je u jami...

Još vijesti za vas