Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Potpredsjednici FBiH odgovorili visokom predstavniku: Očekujemo da imenujete pravog krivca

Preporučeno

Mahmutbegović i Dunović smatraju neprihvatljivim da se “utvrđena svjesna blokada predsjednika Federacije BiH, pokušava amnestirati kolektivnom odgovornošću predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH”.

Potpredsjednici Federacije BiH Melika Mahmutbegović i Milan Dunović uputili su pismo visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu u kojem navode da su, u skladu s njegovim pismom od 8. augusta 2022. godine, koje su zaprimili službenim putem, “najblaže rečeno iznenađeni načinom kako je ovaj ozbiljan dugogodišnji problem u Federaciji Bosne i Hercegovine predstavljen i kome je adresiran”.

– Dozvolit ćete da stavljanje u isti kontekst predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH po ovom pitanju tumačimo kao krajnje nedobronamjeran potez od nekoga ko obnaša tako značajnu funkciju u BiH i na međunarodnom planu. Ipak, cijeneći i poštujući Vašu namjeru da se pomenuti proces imenovanja sudija Ustavnog suda Federacije BiH otkoči, te samim tim omogući rad Ustavnog suda Federacije BiH i popuna Vijeća za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Federacije BiH, dužni smo da dodatno informišemo i Vas i cjelokupnu javnost Federacije BiH, navodi se u pismu.

Upravo se čita:  Sunčan kraj aprila, temperature blizu 30 stepeni, onda prvomajski obrt u cijeloj Bosni i Hercegovini

Dodaje se da proces imenovanja nedostajućih sudija Ustavnog suda Federacije BiH traje još od 2016. godine. Oba potpredsjednika Federacije BiH su, u skladu sa svojim ustavnim ovlaštenjima pravovremeno reagovali i usaglašeni prijedlog dostavili predsjedniku Federacije BiH na dalje postupanje prema Domu naroda.

– Nakon što predsjednik Federacije BiH nije izvršio Ustavom propisanu obavezu i prijedlog dostavio u dalju proceduru prema Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, uputili smo nekoliko urgencija prema predsjedniku Federacije BiH. Nakon izostanka odgovora predsjednika Federacije BiH na upućenu urgenciju, o istom smo upoznali i Ustavni sud Federacije BiH, VSTV, predstavnike ambasada SAD, Velike Britanije, Njemačke, Holandije, EU, OHR-a i druge relevantne institucije. U skladu s prethodno iznesenim, u prilogu Vam dostavljamo kompletnu dokumentaciju i korespondenciju između nadležnih organa koji su bili involvirani u cjelokupan proces, navode Mahmutbegović i Dunović.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili kakvo vrijeme nas očekuje u narednim danima u BiH

Ističu da upravo zbog navedenog smatraju neprihvatljivim da se “utvrđena svjesna blokada predsjednika Federacije BiH, pokušava amnestirati kolektivnom odgovornošću predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH”.

– Stavljanjem u isti kontekst predsjednika Federacije BiH koji je radio protivustavno, blokiranjem procesa imenovanja sudija Ustavnog suda Federacije BiH i potpredsjednika Federacije BiH koji su postupali u skladu sa Ustavom Federacije BiH i predlagali imenovanje nedostajućih sudija, ostavlja prostor za sumnju u krajnju namjeru Vašeg pisma, navodi se u pismu Mahmutbegović i Dunovića.

Upravo se čita:  Šta se krije iza priča o sukobu u Bosni i Hercegovini?

Napominje se da je prethodni visoki predstavnik u svom 58. izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a iz 2020. godine, “kao glavnog krivca za blokadu popunjavanja Ustavnog suda Federacije BiH, prepoznao i naveo predsjednika Federacije BiH Marinka Čavaru”.

– Podsjećamo da je i jedan od razloga nametanja američkih sankcija iz juna ove godine predsjedniku Čavari, upravo blokada popunjavanja Ustavnog suda Federacije BiH. Na kraju, poštovani gospodine Schmidt, od Vas tražimo i očekujemo da imenujete pravog krivca, a to je isključivo predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara i u skladu a Vašim ovlaštenjima otklonite višegodišnju blokadu ovog procesa, navodi se u pismu potpredsjednika Federacije BiH Melike Mahmutbegović i Milana Dunovića visokom predstavniku.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Više od polovine stanovnika zadovoljno životom u BiH, čekaju se nove investicije

Kako privući više stranih ulaganja te unaprijediti javni sektor - neka su od ključnih pitanja adresiranih u novom izvješću...

Još vijesti za vas