Utorak, 7 svibnja, 2024

Prodao firmu pa svojim radnicima podijelio 85 miliona dolara

Preporučeno

Biznismen Donald Friese odrastao je u siromaštvu, a kada se popeo na tron odlučio je svoje bogatstvo podijeliti s onima koji su ga zarađivali zajedno s njim.

“Nisam to sve mogao izgraditi bez mojih zaposlenika i stoga sam smatrao da je fer da dio svoje zarade podijelim s njima”, izjavio je Friese.

“Znate kako kažu da su neki ljudi rođeni kako bi jeli sa zlatnom kašikom. Ja čak nisam imao ni kašiku”, kaže 75-godišnji Friese.

Friese je pobjegao od siromaštva u kojem je odrastao u Pennsylvaniji 1958. tako što se odmah po završetku srednje škole prijavio u vojsku. Ondje je proveo tri godine, a potom se preselio u Californiju sa svega 125 dolara u svom džepu.

Upravo se čita:  Sarajevo konačno dobija letove ka jednom od najvećih evropskih gradova

Zaposlio se u skladištu distributera za industriju stakla kao šesti radnik. Polako je napredovao, sve više i više sve dok nije stigao do mjesta partnera u kompaniji. Kada se 1997. stariji partner penzionisao, Friese je kupio drugu polovicu kompanije koju do tada nije posjedovao. Tokom godina posao je proširivao, a potom se upustio i u proizvodnju.

Upravo se čita:  Poznati detalji: Wizz Air povećava broj letova iz Tuzle

CR_Laurence_55thStreet12

Danas kompanija distribuira ili proizvodi više od 65.000 proizvoda za industriju stakla. Sam za nju kaže kako proizvodi sve osim samog stakla. Kada je napunio 70 počeo je razmišljati kako tokom idućih godina na životu održati kompaniju. Tražio je kupca i odlučio se kompaniju prodati jednom od svojih najvećih kupaca, irskoj kompaniji CRH.

Friese je za kompaniju dobio 1,2 milijarde dolara u kešu i 100 miliona dolara u zadužnicama. Novi kupac zadržao je svih 1.600 radnika. Kada je Friese platio porez ostalo mu je 885 miliona dolara.

Upravo se čita:  Evropsko vijeće za pelet upozorilo na prevare kupaca u Bosni i Hercegovini

Pritom je zadržao skladište i distribuciju kroz centre u Sjedinjenim Državama, Kanadi, Evropi i Australiji. Forbes je njegovu vrijednost procijenio na milijardu dolara.

Kako bi se zahvalio svojim zaposlenicima iznos od 85 miliona dolara odlučio im je isplatiti kao bonuse. Svaki radnik je minimalno dobio 5.000 dolara.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Velika tragedija u Sarajevu: Mercedesom udario dvogodišnje dijete, preminulo je

Na kolovozu prilaznog puta prema dvorištu kuće u ulici Bojnička u sarajevskoj općini Ilidža dogodila se teška saobraćajna nesreća...

Još vijesti za vas