Radnici “Toplane Zenica” održali su protest 15. jula zbog blokade računa preduzeća, što je rezultiralo neisplatom plata i ugrozilo funkcionisanje sistema daljinskog grijanja. Oni su zatražili hitnu deblokadu računa, ističući mogućnost radikalnijih sindikalnih poteza ako se situacija ne riješi.
Protest radnika “Toplane Zenica” počeo je jutros ispred upravne zgrade Nove Željezare Zenica, većinskog vlasnika preduzeća. Oko 50 zaposlenih nije primilo plate, a upozoravaju da bi posljedice mogle osjetiti i građani Zenice, s obzirom na to da Toplana ima ključnu ulogu u sistemu daljinskog grijanja. Radnici su naglasili da je ovo preduzeće od vitalnog značaja za eventualno ponovno pokretanje integralne proizvodnje u Novoj Željezari.
Radnici su istakli da su se na protest odlučili jer nemaju izbora te da je 15 stručnih radnika već napustilo kompaniju. Upozoravaju da bi odlazak kadra mogao ozbiljno ugroziti pripreme za novu sezonu grijanja, a zahtijevaju hitnu reakciju i deblokadu računa. Ukoliko rješenje ne bude pronađeno, najavili su mogućnost radikalnijih sindikalnih akcija, uključujući kolektivni otkaz.
Jedan od radnika, Adnan Jaganjac, koji radi kao operater parnih kotlova, naglasio je tešku situaciju u kojoj se nalaze. “Bez Toplane nema integralne proizvodnje, a samim tim ni grijanja. Platu nismo dobili i situacija je katastrofalna. Ako se nešto hitno ne riješi, ljudi će nastaviti odlaziti,” rekao je. Jaganjac je također istakao da njegova porodica trpi posljedice neisplaćenih plata, dodajući da su ga uvjeravali da je Toplana najsigurnije preduzeće.
Predsjednik Sindikata Nove Željezare Zenica, Rašid Fetić, pružio je podršku radnicima i kritikovao odnos nove uprave prema zaposlenima. Fetić je istakao da je apsurdno tražiti od radnika koji nisu primili platu da putuju u Sarajevo na pregovore, naglašavajući da je to dodatni stres za one koji se već nalaze u teškoj situaciji.
Također, ranije su radnici dobili upozorenje da neće primiti plate ukoliko učestvuju u protestu, što je Fetić nazvao pokazateljem “bahatog ponašanja nove uprave”.
Radnici su zatražili hitno rješavanje svojih problema od nadležnih institucija i vlasnika, naglašavajući da bi dalji odlazak stručnog kadra mogao ozbiljno ugroziti predstojeću sezonu grijanja i planove za ponovno pokretanje integralne proizvodnje u Novoj Željezari.
Očekuje se da će današnji protest donijeti konkretne odgovore nadležnih, budući da radnici više nisu spremni čekati na rješenje njihove teške situacije.