Subota, 4 svibnja, 2024

Šokantno sjećanje žrtve: Imao sam osam godina, četnicima sam donosio vodu da peru noževe nakon klanja…

Preporučeno

adel

Od mnogobrojnih koji su došli ispratiti kamion sa posmrtnim ostacima srebreničkih žratva danas ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu bio je i 31-godišnji Adel Šabanović, koji je u Srebrenici izgubio 22 člana svoje uže i šire porodice. Prisjetio se kako je pripadnicima Drinskog korpusa vojske RS morao donositi vodu da operu ruke i noževe nakon klanja Bošnjaka…

Nekoliko hiljada Sarajlija odali su danas počast i ispratili 175 identificiranih žrtava koje su tokom genocida u Srebrenici 1995. godine ubili vojnici vojske Republike Srpske, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).

Upravo se čita:  Bh. meteorolozi o vremenskim (ne)prilikama za 1. maj: "Ko sutra planira roštiljati ili okrenuti nešto na ražnju neka to uradi po mogućnosti u prijepodevnim satima"

Među žrtvama koje su ispraćene danas prema Memorijalnom centru u Potočarima gdje će biti ukopane 11. jula, je i 13 maloljetnih osoba, a najmlađa među njima kada je ubijena imala je tek 14 godina.

Od mnogobrojnih koji su došli ispratiti kamion sa posmrtnim ostacima srebreničkih žratva danas ispred zgrade Predsjedništva BiH u Sarajevu bio je i 31-godišnji Adel Šabanović. On je u Srebrenici izgubio 22 člana svoje uže i šire porodice. A, prisjetio se i kako je pripadnicima Drinskog korpusa vojske RS morao donositi vodu da operu ruke i noževe nakon klanja Bošnjaka.

Upravo se čita:  Nesvakidašnja situacija: U Neumu ulovljen morski pas

Iako je imao tek osam godina, pred njegovim očima pripadnici vojske RS silovali su i zaklali više njegovih prijatelja i članova familije.

– Oca su mi ubili na početku agresije, a kasnije i dedu – ispričao je Šabanović reporteru Patrije.

– Ne znam kako sam i ja ostao živ. Četnici su ubijali u mom selu Zaklopača, tri dana, a mene su tjerali da im donosim vodu kojom su prali ruke i noževe nakon klanja mojih komšija. Poslije me nana nekako ubacila u kamion koji je iz Srebrenice deportovao izbjeglice pa sam nekako spasio živu glavu – rekao je Šabanović.

Upravo se čita:  Elma i Haris iz Sarajeva odbijaju vratiti bebu majci: “Strahujemo za njen život”

On danas živi u općini Hadžići. Mjesečno prima tek stotinu KM pomoći i ono što mu daju plemeniti ljudi. Kuću u kojoj živi sam, sagradili su mu dobrotvori, piše Patria.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas