Petak, 17 svibnja, 2024

Štete od poplava u Bijeljini 150 miliona KM

Preporučeno

Arhiv
Arhiv

Preliminarni izvještaj o poplavama u Bijeljini sa procijenjenom štetom od 150 miliona KM usvojen je danas u Skupštini grada. U obraćanju odbornicima, direktor “Voda Srpske” Dragan Anđelić rekao je da je nakon velike poplave u Semberiji 2010. godine Vlada Srpske izradila program hitnih mjera zaštite od poplava sa 134 projekta za sanaciju kritičnih tačaka, od kojih je 20 u Bijeljini.

Kao najveće projekte koji su u toku on je izdvojio uređenje korita rijeke Janjice, glavnog obodnog kanala, nasipa Topolovac, Visoč i Rača, sanaciju oštećenja na kanalu Dašnica i drinskog nasipa u Balatunu.

Prema Anđelićevim riječima, u pripemi je izgradnja drinskog nasipa sredstvima Svjetske banke i sanacija tri crpne stanice u Semberiji, od 18 koliko ih ima u Republici Srpskoj.

On je naveo da su u poplavama koje su u maju pogodile Republiku Srpsku šteta na vodoprivrednim objetima 110 miliona KM, te da je za sanaciju tih objekata neophodno više od 200 miliona KM.

U tročasovnoj raspravi koja je o preliminarnom izvještaju vođena drugi put u Skupštini grada, odbornik opozicionog SNSD Ivan Burić zatražio je od gradske vlasti da obezbijedi poplavljenom stanovništvu otpis komunalne potrošnje za tri mjeseca.

On je upozorio i na obavezu gradske uprave da se konačno riješe problemi zbog kojih Semberija drugi put katastrofalno strada u poplavama, izdvajajući uređenje lokacije Orlovo polje, rješavanje problema na Pavlovića putu i čišćenje zapuštenih drinskih starača i kanala.

Odbornik vladajućeg SDS-a u Bijeljini Jovan Gajić uzvratio je optužbama na račun angažovanja republičke vlasti u poplavama i najavio da će od Vlade Republike Srpske zatražiti da finansira eksproprijaciju zemljišta za izgradnju drinskog nasipa, jer lokalna zajednica nema novca u budžetu za toliku investiciju.

U obrazloženju izvještaja, načelnik gradskog Odjeljenja za boračku zaštitu u čijem je resoru i Civilna zaštita Slaviša Savić rekao je da se od 300 volontera Civilne zaštite u gradu tokom poplave odazvalo njih 75 odsto.

U izvještaju se navodi da tokom poplava u Bijeljini nije bilo ljudskih žrtava, evakuisano je 7.200 lica, u 13 prihvatnih centara boravilo je više od hiljadu ljudi, a potpuno su srušene 82 kuće.

Prvi put u posljednjih 100 godina potopljen je i sam centar grada, gdje je voda ušla u 2.000 objekata.

Vanredna situacija zbog poplava proglašena je u Bijeljini 14. maja, djelimično ukinuta za urbani dio grada i naselja iz kojih se voda povukla 2. i 9. juna, a konačno je ukinuta 14. jula i za dio sela uz rijeku Savu koja su najteže pogođena poplavom.

Izdvajamo

Izdvajamo

Predsjedavajući Bećirović ponovo ide u New York da lobira za rezoluciju o Srebrenici

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović ponovo početkom naredne sedmice kreće za New York kako bi nastavio s...

Još vijesti za vas