Subota, 18 svibnja, 2024

Stotine hiljada bh. građana u Njemačkoj počeli novi život

Preporučeno

njemacka-izbjeglice1-682x445

Za razliku od imigranata iz Afrike ili Azije, oni iz Bosne i Hercegovine kažu da su dobro integrirani te da se zbog svog izgleda – ne suočavaju sa ozbiljnom diskriminacijom

Imigranti sa prostora bivše Jugoslavije često su korišteni kao primjer dobro integriranih zajednica u Njemačkoj.

Prve generacije počele su pristizati u tu zemlju davnih 1960-ih. Nakon rata, mnogi počinju dolaziti i zbog školovanja i profesionalnog usavršavanja.

Faris Kalabić rodom je iz Bosne i Hercegovine. U Berlinu živi godinama i radi u prestižnom Evropskom uredu za patent. Sebe smatra dobro integriranim u njemačko društvo.

Upravo se čita:  Vozač autobusa koji je vozio iz Sarajeva za Hamburg pronašao novčanik pun novca i vratio ga vlasniku

“Nakon što sam završio doktorat, pronašao sam posao ovdje u patentnom uredu. I, ako sve bude u redu, ne mislim se micati odavde”, kaže Kalabić.

On je jedan od nekoliko stotina hiljada Bosanaca koji su odlučili početi novi život u Njemačkoj. Neki su tamo već pola stoljeća.

“Prvi imigranti iz Bosne i Hercegovine počeli su dolaziti u ovu zemlju davnih 1960-ih. Danas, pola stoljeća kasnije – za sebe kažu da su dobro integrisani, ali da žele očuvati svoju kulturu i običaje”, izvještava Al Jazeera.

Upravo se čita:  Na hadž ove godine odlazi 2.225 hodočasnika iz Bosne i Hercegovine: Uvedene i novine, prvi avion kreće 6. juna

Bosanski kulturni centar u Berlinu služi upravo za očuvanje kulture i običaja.

Za razliku od imigranata iz Afrike ili Azije, oni iz Bosne i Hercegovine kažu da su dobro integrirani te da se zbog svog izgleda – ne suočavaju sa ozbiljnom diskriminacijom.

“Mi Bosanci i Hercegovci smo zbog našeg fizičkog izgleda manje diskriminirani za razliku od drugih. Mada je to, kad je sama vjerska orijentacija u pitanju, kada su recimo žene sa maramom u pitanju, onda je to naravno drugačije”, kaže Meho Travljanin, predsjednik ovog centra.

Upravo se čita:  Bećirović: Hvala UK na podršci za usvajanje rezolucije o Srebrenici

Njemačka je druga najpoželjnija destinacija za imigrante nakon Sjedinjenih Američkih Država.

U odnosu na prethodne godine, njihov broj je 2013. porastao za 13 posto.

Većina dolazi iz zemalja Evropske Unije – pretežno Poljske, ali i Bugarske, Grčke i Mađarske. U posljednje vrijeme, pristižu i mnogi iz Sirije i Iraka.

Njemačka je doseljenicima pružila priliku za obrazovanje i zaposlenje. To je vjerovatno razlog zašto je ljudi poput Farisa ne planiraju napustiti.

Izdvajamo

Izdvajamo

Koji mjesec će biti najtopliji? Prognoza Nedima Sladića za ljeto koje nam dolazi

Do kraja maja neće manjkati sunca, a neće manjkati ni kiše iako ona prostorno i količinski neće biti ravnomjerno...

Još vijesti za vas