Nedjelja, 5 svibnja, 2024

U UKC-u RS umro osuđeni ratni zločinac Radoslav Brđanin

Preporučeno

Nakon rata, Brđanin je bio predsjednik Narodne stranke RS sve do hapšenja u julu 1999. godine i odvođenja u Hag.

Bivši šef Kriznog štaba Srpske Autonomne Oblasti (SAO) Krajina, osuđeni ratni zločinac Radoslav Brđanin Radoslav Brđanin preminuo je na Univerzitetskom kliničkom centru RS, potvrđeno je za Nezavisne iz ove ustanove.

Brđanin je na slobodu pušten prije četiri dana – Hag ga je osudio na 30 godina zatvora, no pušten je nakon 23 godine zbog “teškog zdravstvenog stanja”.

Njemu je u nekoliko navrata predsjednik suda Carmel Agius odbijao zahtjeve za puštanje na prijevremenu slobodu.

Upravo se čita:  Počinje isplata uvećanih penzija i razlika za prva tri mjeseca

Nakon presude Haškog tribunala Brđanin je kaznu služio u Danskoj, odakle je prebačen u pritvor Haškog mehanizma za međunarodne krivične sudove iz zatvora u Danskoj 14. septembra prošle godine. Razlog za njegovo prebacivanje je bio taj što je Danska obavijestila sud u Hagu da je prema svim njihovim zakonima Brđanin ispunio uslove da ga puste na slobodu i da više nemaju pravo da ga drže u zatvoru.

On je u Sheveningenu trebalo da ostane sve dok uprava Mehanizma za krivične sudove u Hagu ne napravi sporazum s nekom drugom zemljom u koju će biti prebačen na izdržavanje ostatka kazne ili da ga puste na slobodu.

Upravo se čita:  Prvi maj na bh. moru: Iako je oblačno, ljudi se kupaju u Neumu

Ipak, odlučili su da ga puste na slobodu na kojoj je bio tri dana.

Brđanin je prvi ministar građevinarstva, saobraćaja i komunalnih djelatnosti Republike Srpske i potpredsjednik Vlade entiteta RS; 1991. je izabran za potpredsjednika Skupštine zajednica opštine SAO Krajine, a iste godine izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini RS.

Nakon rata, Brđanin je bio predsjednik Narodne stranke RS sve do hapšenja u julu 1999. godine i odvođenja u Hag.

Upravo se čita:  Nesvakidašnja situacija: U Neumu ulovljen morski pas

Osuđen je za progone, mučenje, deportacije, nehumana djela, bezobzirno razaranje gradova, naselja i sela koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje ili hotimično nanošenje štete ustanovama namijenjenim religiji, hotimično lišavanje života; mučenje. Ipak, oslobođen je dvije najteže optužbe – za genocid i istrebljenje.

Osuđen je na 32 godine zatvora, da bi pravomoćnom presudom kazna bila smanjena na 30 godina.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas