Subota, 4 svibnja, 2024

U voću budućnosti pronašao lijek, hobi i zaradu

Preporučeno

emilPrvi povod za uzgoj aronije je uspješno izlječenje člana porodice od maligne bolesti, jer ta biljka ima i antikancerogeno djelovanje. Mnogi, u svom poslu vezani za stolicu i računar, nakon napornog radnog dana nerijetko traže protutežu radnoj atmosferi kako bi nadomjestili nedostatak kretanja i „ispuhali“ mozak. Grubišnopoljac Emil Trandler pronašao je način da riješi upravo taj problem, ali istovremeno i još nekoliko drugih, piše vecernji.hr.

Naime, od početka prošle godine bavi se uzgojem aronije, voća u Europu donijetog iz Sjeverne Amerike, koje nazivaju namirnicom budućnosti jer sadrži veliku ljekovitu moć za ljudski organizam. Studije su pokazale da među mnogim učincima ima i antikancerogeno djelovanje jer “ubija” veliki broj malignih stanica tumora mozga, pluća, dojke, debelog crijeva i jetre.

Upravo se čita:  FHMZ objavio prognozu za naredne dvije sedmice: Kišobran će vam još trebati!

-Upravo je to i bio prvi povod, jer je jedan član porodice uspješno izliječen od karcinoma, pa smo. odlučili uzgajati ju jer je upotreba plodova aronije poželjna kao pomoćna terapija. Puno smo čitali o njenoj ljekovitosti u slučajevima karcinoma, a i nalazi potvrđuju da je doista tako – kaže E. Trandler. No, istovremeno, navodi, rad oko aronije mu je odličan ispušni ventil i rekreacija koja ga nakon deset sati dnevno provedenih ispred računara opušta.-Vrtlarenje, čupkanje, košnja. Kada sam ovdje potpuno se opustim. Treći razlog da istovremeno taj hobi i na svojevrstan način materijaliziram-ističe E. Trandler, navodeći da se aronijom bavi od prošle godine, kada je putem interneta nabavio te potom uz pomoć prijatelja i zasadio 600 dvogodišnjih sadnica.

Upravo se čita:  Najavljen za 9. maj: Veliki skup otpora građana sa motom 'Svi za Bosnu, Bosna za sve'

Za tu je količinu izdvojio oko 1500 eura, a najveću korist od biljke imat će nakon tri do pet godina, iako već prve godine nakon sadnje daje plodove. Tako su Trandlerove biljke, zasađene u rano proljeće lani, već su u augustu dale plodove. U punom rodu očekuje od dvije do 2,5 tone ploda, a zna li se da plod na tržištu dostiže cijenu od 30 do 50 kuna po kilogramu, trebala bi se pokazati i dobra zarada, piše vecernji.hr.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas