Srijeda, 8 svibnja, 2024

Za razliku od Dodika, Biskup Komarica je djelima i riječima dokazao kako godinama trpi

Preporučeno

Nakon dešavanja u manjem bh. entitetu vezanih za biskupa Banjalučke biskupije, saopćenjem se oglasila i Hrvatska stranka prava Bosne i Hercegovine (HSP BiH) koja je ukazala punu podršku Franji Komarici. Njihovo saopćenje prenosimo u cjelosti:

“Hrvatska stranka prava Bosne i Hercegovine (HSP BiH) daje punu potporu biskupu Banjalučke biskupije msgr Franji Komarici i osuđuje najnovije napade, javno poniženje i ucjene predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Apsolutno smo uvjereni kako je priča i uspoređivanje Banja Luke i Bleiburga izvađena iz konteksta, jer je javnosti dobro poznat habitus biskupa Komarice, njegovo dosadašnji, preko dva desetljeća dug rad i istupi u kojimam se zauzimao za pravo i dostojanstvo svakog čovjeka.

Hrvatska stranka prava Bosne i Hercegovine (HSP BiH) daje punu potporu biskupu Banjalučke biskupije msgr Franji Komarici i osuđuje najnovije napade, javno poniženje i ucjene predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika

Najnovija ucjena predsjednika Republike Srpske, po pitanju rada katoličke gimnazije kao obrazovne institucija, kao i dosadašnjeg osporavanja katoličkog vjeronauka u RS-u, ili pomoći izgradnje do temelja porušene crkve na Petrićevcu, koja nije sama od sebe niti srušena, samo govori o njegovom pogledu na katolike i Katoličku crkvu u Bosni i Hercegovini i privatizaciju zakona i vlasti. Jedini koji je trpio kroz cijelo vrijeme nije predsjednik Dodik nego biskup Komarica i ona manjina Hrvata ali i Bošnjaka, koji su ostali tijekom rata i poraća u RS-u. Dodikova zabrinutost za, kako je rekao “pastira svog naroda za sadašnjost i budućnost” jasno govori o njegovom neizravnom pozivu na javni linč biskupa Komerice, koji je i uslijedio od njegovih institucija. Tu je predsjednik Dodik pokazao kakav je čovjek i kršćanin, jer ako smatra da je netko i pogriješio trebao je to reći na drugi način i u konačnici kršćanski je oprostiti ili pretrpjeti zbog ekumenizma i suživota. Nažalost, ovo je zoran primjer da Katolička crkva teško može voditi ekumenizam s pravoslavnim Srbima, jer oni nikada istinski nisu prihvatili približavanje Istoka i Zapada. Srpska je politika, u posljednjih sedamdeset godina, uništila dvije biskupije u BiH. Najprije su krajem Drugog svjetskog rata četnici/partizani pobili i protjerali katolike iz istočne Hercegovine i uništili Trebinjsku biskupiju, da bi, tijekom Domovinskog rata devedesetih godina, uništili i protjerali vjernike Banjalučke biskupije.

Upravo se čita:  Bh. porodice preispituju ljetovanje u Hrvatskoj: Jesu li alternativne destinacije bolji izbor?

Hrvatska stranka prava BiH smatra kako se biskup Komarica ne treba nikome javno ispričavati. Naprotiv, predsjednik RS-a Milorad Dodik se treba javno ispričati za izjavu kako su “zločine činili ustaška vojska predvođena svećenicima”. To je izjava koja se teško može opravdati unutarpolitičkom situacijom i graniči sa zdravim razumom. Poznati su podaci koliko je, tijekom Drugog svjetskog rata i poraća, ubijeno i zatvoreno katoličkih svećenika, redovnika i redovnica, a koliko ostalih. Niti jedan pravoslavni sveštenik nije bio u zatvoru u Jugoslaviji. O ovoj temi je zbilja nepotrebno dalje i govoriti jer naprosto činjenice i istina su tu samo je pitanje tko ju želi spoznati.

Upravo se čita:  Žandarmerija MUP-a RS čuva prostor oko Memorijalnog centra Potočari, pripadnici DKPT unutrašnjost kompleksa

U svemu nas žalosti šutnja hrvatskih političkih dužnosnika u Republici Srpskoj i državnim institucijama Bosne i Hercegovine pa i Predsjedništva BiH. Dok pojedini pjevaju “ne može nam nitko ništa” drugi ne smiju istaknuti ni svoj stijeg prigodom državničke posjete, pa ni vratiti se na svoje ognjište, ići u katoličku školu, na vjeronauk u Katoličku crkvu, a o zapošljavanju u policiju, zdravstvo, obrazovanju ili administraciju institucija RS-a, ne trebaju niti pomišljati”, saopćeno je iz Hrvatske strankea prava Bosne i Hercegovine.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas