Utorak, 30 travnja, 2024

Žrtve i zaposleni u centrima za socijalni rad na meti nasilnika

Preporučeno

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

Centre za socijalni rad u BiH skoro da niko i ne obezbjeđuje, zbog čega su štićenici i zaposleni u ovim ustanovama izloženi velikim opasnostima.

Ovo potvrđuje i nedavni primjer talačke krize u Centru za socijalni rad u Zenici, kada je tridesettrogodišnji muškarac gotovo dva časa držao zatočenom svoju suprugu. On je pritom bio naoružan. Ovaj slučaj riješen bez povreda zatočene uz pomoć policije, ali je i pokazao da je bezbjednost u ovakvim ustanovama na veoma niskom nivou.

U centrima koje smo pozvali kažu da neki od njih imaju portira ili po jednog čuvara, što nije dovoljno da njihovi štićenici, ali i zaposleni budu zaštićeni od nasilnika, s kojima se, kako kažu, skoro svakodnevno susreću.

Slavica Stašević, direktor Centra za socijalni rad Rudo, kazala je da ova ustanova nema nikakvu službu za obezbjeđenje.

Upravo se čita:  Nesreća kod Srebrenika: Uništeno vozilo EUFOR-a

“Nemamo čuvara niti portira, iako radimo veoma rizičan posao. Svi znamo da se našim ulicama sve češće kreću prihički izmijenjene osobe”, naglasila je Staševićeva.

Ista situacija je i u Centru za socijalni rad u Sanskom Mostu, gdje kažu da svakodnevno strahuju od napada.

“Mi nemamo čak ni portira, a sigurni smo da je takva situacija i u ostalim centrima. Međutim, kada neko ima plan da napadne korisnika ovog centra, tu nikakvo obezbjeđenje ne može pomoći”, kažu u ovoj ustanovi.

Zdravka Marić, zamjenik direktora Centra za socijalni rad u Mostaru, rekla je da ih čuva portir koji radi do popodnevnih časova, nakon čega su prepušteni sami sebi.

Upravo se čita:  "Nemoj da mi diraš mater": Mladić iz Teslića branio majku pa ubio rođaka, pravosnažno osuđen

Borka Vukajlović, direktor banjalučkog Centra za socijalni rad, kazala je da imaju jednog radnika koji radi kao fizičko obezbjeđenje, ali da je upitno do kada će to trajati, s obzirom na to da su im sredstva limitirana.

“Imamo fizičko obezbjeđenje od 2009. godine, koje smo morali uvesti zbog neugodnosti koje su izazivali pojedini korisnici, čime su bili ugroženi naši korisnici, a i stručni radnici”, kazala je Vukajlovićeva.

Prisjetila se slučaja kada je jedan supružnik, u toku razvoda braka, fizički nasrnuo na svoju suprugu u kancelariji stručnog radnika i koja je pritom zadobila fizičke ozljede. Potom je, braneći svoju stranku, ozljede zadobila i stručna radnica.

Upravo se čita:  "Nemoj da mi diraš mater": Mladić iz Teslića branio majku pa ubio rođaka, pravosnažno osuđen

Dodala je da su štićenici i zaposleni u Centru dosad imali desetak urgentnih situacija, ne uključujući prijetnje i neargumentovane optužbe.

“S obzirom na to da je problematika s kojom se centri suočavaju veoma kompleksna, uzimajući u obzir da radimo s korisnicima koji su upravo radi nasilničkog ponašanja i postali naši korisnici, kao što su nasilje u porodici, zlostavljanje, problemi alkoholizma, problemi mentalnog zdravlja i slično, naša odluka da uvedemo fizičko obezbjeđenje bila je opravdana”, pojasnila je ona.

Da li i kakve mjere planiraju da sprovedu kako bi zaposleni i korisnici centara za socijalni rad bili zaštićeni, nismo uspjeli da saznamo od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, jer do zaključena današnjeg broja “Nezavisnih” nismo dobili odgovor na naša pitanja.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Pročitajte u cjelosti pismo Željke Cvijanović upućeno predsjedavajućoj Vijeća sigurnosti UN-a

Ekselencijo, prepoznavši ulogu vaše uvažene zemlje kao Predsjedavajuće Vijećem sigurnosti u aprilu 2024., obraćam Vam se kao srpski član...

Još vijesti za vas