Nedjelja, 5 svibnja, 2024

U voću budućnosti pronašao lijek, hobi i zaradu

Preporučeno

emilPrvi povod za uzgoj aronije je uspješno izlječenje člana porodice od maligne bolesti, jer ta biljka ima i antikancerogeno djelovanje. Mnogi, u svom poslu vezani za stolicu i računar, nakon napornog radnog dana nerijetko traže protutežu radnoj atmosferi kako bi nadomjestili nedostatak kretanja i „ispuhali“ mozak. Grubišnopoljac Emil Trandler pronašao je način da riješi upravo taj problem, ali istovremeno i još nekoliko drugih, piše vecernji.hr.

Naime, od početka prošle godine bavi se uzgojem aronije, voća u Europu donijetog iz Sjeverne Amerike, koje nazivaju namirnicom budućnosti jer sadrži veliku ljekovitu moć za ljudski organizam. Studije su pokazale da među mnogim učincima ima i antikancerogeno djelovanje jer “ubija” veliki broj malignih stanica tumora mozga, pluća, dojke, debelog crijeva i jetre.

Upravo se čita:  Poznate su cijene ljetovanja u Hrvatskoj, mnogi građani BiH ga neće moći priuštiti

-Upravo je to i bio prvi povod, jer je jedan član porodice uspješno izliječen od karcinoma, pa smo. odlučili uzgajati ju jer je upotreba plodova aronije poželjna kao pomoćna terapija. Puno smo čitali o njenoj ljekovitosti u slučajevima karcinoma, a i nalazi potvrđuju da je doista tako – kaže E. Trandler. No, istovremeno, navodi, rad oko aronije mu je odličan ispušni ventil i rekreacija koja ga nakon deset sati dnevno provedenih ispred računara opušta.-Vrtlarenje, čupkanje, košnja. Kada sam ovdje potpuno se opustim. Treći razlog da istovremeno taj hobi i na svojevrstan način materijaliziram-ističe E. Trandler, navodeći da se aronijom bavi od prošle godine, kada je putem interneta nabavio te potom uz pomoć prijatelja i zasadio 600 dvogodišnjih sadnica.

Upravo se čita:  FHMZ objavio prognozu za naredne dvije sedmice: Kišobran će vam još trebati!

Za tu je količinu izdvojio oko 1500 eura, a najveću korist od biljke imat će nakon tri do pet godina, iako već prve godine nakon sadnje daje plodove. Tako su Trandlerove biljke, zasađene u rano proljeće lani, već su u augustu dale plodove. U punom rodu očekuje od dvije do 2,5 tone ploda, a zna li se da plod na tržištu dostiže cijenu od 30 do 50 kuna po kilogramu, trebala bi se pokazati i dobra zarada, piše vecernji.hr.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Odzvonilo onima koji ne žele raditi? FBiH želi razdvojiti one koji traže posao od onih koji su na birou radi osiguranja

Hoće li Federacija BiH kroz novo zakonsko rješenje uspjeti riješiti dugogodišnje pitanje i izazov razdvajanja aktivnih tražitelja posla s...

Još vijesti za vas