Subota, 4 svibnja, 2024

Kompletan izvještaj u aprilu: UDBA planirala da izvede napada i pripoji dio Austrije Jugoslaviji

Preporučeno

Josip-Broz-Tito

Rezultati istraživanja bacaju negativno svjetlo na nekadašnjeg vođu Jugoslavije, Josipa Broza Tita, i njegovu ulogu u nerazjašnjenim bombaškim napadima u austrijskoj pokrajini Koruška između 1970. i 1979. godine, piše beogradski Kurir.

On je navodno preko jugoslovenske tajne službe (UDBA) izazvao i konflikte oko postavljanja dvojezičnih tabli u regionu u kojem su Slovenci bili većinsko stanovništvo, sve u cilju da destabilizuje ovaj dio Auistrije kako bi JNA intervenisala i pripojila Korušku tadašnjoj SFRJ. Kompletan izvještaj komisije iz Koruške bit će objavljen u aprilu ove godine.

Upravo se čita:  Drama na letu za Frankfurt: 70 putnika povraćalo, intervenisale hitne službe

Historijska komisija radila je istraživanje po nalogu pokrajinske skupštine Koruške i za pet godina rada došla do zanimljivih podataka. Ona je potvrdila da se 70-tih godina jedno krilo jugoslovenske tajne službe UDBA-e, i to ono odano sovjetskoj struji, udružilo sa radikalnim koruškim Slovencima. Cilj udruživanja je bio podgrijavanje strasti i izazivanje vanrednog stanja, koje bi Jugoslavija mogla da iskoristi za intervenciju.

Upravo se čita:  Žena iz BiH uhvaćena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj: Za Bosankom bio raspisan nalog za hapšenje

Po ovoj studiji, mladi ekstremni ljevičari među koruškim Slovencima stupili su u kontakt sa jugoslovenskom tajnom sluzbom. Od njih su tražili da im obezbijede oružje i eksplozivne naprave kao i da im uspostave kontakte sa zapadnih terorističkim udruženjima. Napadi su trebali da obuhvate infrastrukturne objekte kao što su dalekovodi visokog napona, željezničke stanice, biroe za uspostavljanje boljih odnosa između Austrijanaca i Slovenaca, kao i spomen obilježja partizanima i junacima iz Drugog svjetskog rata.

Upravo se čita:  Adisu Ahmetoviću dijagnosticiran karcinom: "Ovaj nalaz jako je pogodio moju porodicu i mene"

Akcije su trebale da unesu nemir među stanovništvom i stvari lošu sliku o stanju ljudskih prava u ovom dijelu Austrije, prije svega kada je lokalno slovenačko stanovništvo u pitanju. Sve to je kasnije trebalo da izazove reakciju Jugoslavije, pa čak i sukob većih razmjera u kojem bi Jugoslavija čak pripojila ovaj dio Austrije u kojem su Slovenci većinsko stanovništvo.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Čović: Evropski sud pravde odbacio Sky! Mora da se poštuje domaći zakon i obavijesti nadležna država

Evropski sud pravde (ESP) odbacio je korišćenje kao dokaza u krivičnim sudskim postupcima "nezakonito dobijenih razgovora sa šifrovanih mreža...

Još vijesti za vas