Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Sve češći susreti na Jadranu: Ako spazite morskog psa, šta učiniti i kako se ponašati?

Preporučeno

Na hrvatskom primorju je ponovo snimljen morski pas. Ovo je inače četvrti susret u posljednih sedam dana. Kako su objavili hrvatski mediji, radi se o morskom psu mako, koji može narasti oko 3 metra.

Sve one koji su planirali da provedu odmor na nekom od omiljenih ljetovališta na Jadranu i Mediteranu, uplašila je informacija da su se uz obalu pojavile ajkule koje nisu viđene više od 50 godina. Ima li mjesta panici, ogovorio je profestor Biološkog fakulteta u Beogradu, dr. Predrag Simonović.

–  Primjećena je mako ajkula u Jadranu što je relativno rijetka pojava jer ona je uglavnom tropska vrsta, mada je to na neki način više predrasuda zbog toga što mako ajkule mogu, takođe, da borave i u morima umjerenog pojasa, naročito u ovo ljetnje vrijeme. Jeste rijetkost, ali nije nešto što je neobično i što se i ranije nije dešavalo – naglašava profesor Simonović.

Upravo se čita:  Dvoje maloljetne djece ostalo bez majke: Ovo je žena koja je preminula nakon što ju je ljekar pustio na kućno liječenje

Međutim, mada se kao napadači na ljude češće pominju neke druge vrste ajkula, gost Jutarnjeg programa ističe da u zadnjih 400 godina, postoje dokumentovani izvještaji o napadima mako ajkula koje su povrijedile ili usmrtile ljude.

Kako se ponašati ako vidite morskog psa

–  Dosta uticaja ima i način ponašanja onih koji se kupaju. Kupača na organizovanim plažama ne toliko, ali onih koji vole samoću na izolovanim plažama, kao i podvodnih ribolovaca koji sa sobom nose nanizan ulov ribe, oni mogu privući ajkule i mogu podstaći interesovanje i napad – dodaje profesor.

Morski pas u Jadranu

Takođe, ono što ukazuje da bi one potencijalno mogle biti opasne, jeste i uputstvo sačinjeno za ronioce u kome se objašnjava kako mako ajkule najavljuju napad. Plivaju u osmicama oko ronioca i otvaraju usta prepuna brojnih i oštrih zuba koji ukazuju na to da su one predatori, mada se ponekad ponašaju i oportuno i hrane i drugim morskim organizmima.

Upravo se čita:  Policija uhapsila vozača autobusa koji je sagradio dodatni rezervoar za krijumčarenje robe

–  Svaki susret sa ajkulom svodi se na to ga treba izbjegavati. Udaljiti se što mirnije, bez panike, bez mlaćenja nogama i rukama, i, naravno, držati je na oku. Podvodni ribolovci koji su opremljeni adekvatno i imaju i nož uz sebe, oni i mogu da se na neki način, koliko-toliko odbrane, pa čak i obični kupači bi mogli da probaju. Mada mako ajkule kada su odrasle budu duge oko tri metra, tako da vidjeti tako nešto kako vam se približava neminovno izaziva paniku, ali to sigurno neće pomoći, bez obzira koja je ajkula u pitanju –  upozorava porfesor.

Upravo se čita:  Preminuo otac Tošeta Proeskog: Tužnu vijest objavila kćerka Dora

U Jadranu postoje i plave ajkule koje su poznate kao potencijalni napadači na ljude, međutim, kada se sumiraju svi izvještaji o napadima pojedinih vrsta ajkula tokom ljetnje sezone u Jadranu, broj je zaista zanemarljiv, ako je tih napada uopšte i bilo, ističe gost Jutarnjeg programa na RTS-u.

Podsjetimo, prošle sedmice se morski pas vrtste mako pojavio u Makarskoj, a zatim je u blizini Korčule. Nekoliko dana kasnije vratio se u Makarsku. Jučer je ponovo snimljen u mjestu Zečevo Rogozničko. Nije još poznato je li morski pas koji se pojavio kraj Primoštena upravo taj što danima “luta” po Jadranu.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alma popila kafu sa jetrvom, pa s troje djece skočila u rijeku: Njen suprug uhapšen, navodno imao aferu sa drugom ženom

Alma Arazi (39), koja je navodno sa svoje troje maloljetne djece skočila u rijeku Bojanu, u albanskom gradu Skadru,...

Još vijesti za vas