Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Puhalo odgovorio Bakiru Izetbegoviću: Banjaluka jeste srpska! Pitate li se ikada kako vaše izjave utiču na život običnog Bošnjaka u RS-u?!

Preporučeno

– Mogli bi svratiti i do Bihaća, Cazina ili Kladuše, jesu tamo druge političke opcije na vlasti, ali i oni su u Bosni i Hercegovini.

Piše: Srđan Puhalo/Frontal

Gospodine Izetbegoviću,

Prije neki dan Milorad Dodik vam je fino kazao da „Banja Luka nije šeher i nikada neće biti šeher. Banja Luka je srpska i pripada Srbima. Ona više pripada Vučiću, više podržava Vučića nego što je ikad podržavala Bakira Izetbegovića i njegove sljedbenike”.

U pravu je Milorad Dodik, Bakire Izetbegoviću, jer prema popisu iz 2013. godine u Banjaluci živi 165.750 Srba, 5.104 Hrvata, 7.681 Bošnjaka i 6.508 ostalih.

Istina, da bi Banjaluka postala srpska moralo se 90-tih godina svojski zapeti da bi „nestalo“ 24.000 banjalučkih Hrvata, 20.000 Bošnjaka, poneka katolička crkva i sve džamije, o čemu rijetko možete pročitati u našim medijima, ali ima toga u spisima i presudama haških i drugih sudova.

Takođe, da bi Banjaluka postala srpska, bošnjački političari moraju od nje dignuti ruke, a meni se čini da su digli i ruke i noge.

Mislim da ste posljednji put u Banjaluci bili 2016. godine kada je otvarana obnovljena džamija Ferhadija. Koliko ste se tada zadržali u Banjaluci, 6 sata, 8 sati, 12 sati ili ste možda prenoćili da bi porazgovarali sa Banjalučanima, Bošnjacima, Srbima, Hrvatima i ostalima?

Kako je moguće da ste češće u Istanbulu, nego u Banjaluci?

Pitam se koliko vam je iskreno stalo do bilo kojeg grada u Republici Srpskoj, pa i Banjaluci, gdje žive Bošnjaci ili Bosanci koji su odnedavno postali prioritet u novoj SDA platfromi?

Kada ste, Bakire Izetbegoviću, maksuz posjetili Prijedor, Bijeljinu, Doboj, Trebinje. Kad ste posjetili Ljubuški, Široki Brijeg ili Drvar, možda i tamo ima poneki Bošnjak?

Gugl kaže da ste zadnji put posjetili Prijedor 2017. godine i to dok ste bili na proputovanju po Unsko-Sanskom kantonu. Za Janju kaže da ste poslednji put bili 2011., a u Trebinje i Široki Brijeg niste ni zavirili. Ako laže Gugl, lažem i ja.

Sve je to Bosna i Hercegovina Bakire ili bi barem trebala biti.

Prema popisu iz 2013. godine u Trebinju živi 995 Bošnjaka, u Prijedoru 29.034, Bijeljini 13.090, Ljubuškom 707, Širokom Brijegu 6, Drvaru 11, sveukupno 43.843, a taj broj je danas vjerovatno još manji. Znam, gospodine Izetbegoviću, da je tamo mali broj glasača SDA i da je to za vas gubljenje vremena, ali ako vam je stalo do Bosne i Hercegovine, možda biste trebali svratiti i do njih, a porazgovarati sa svima.

Mogli bi Srebrenicu obići i neki drugi mjesec mimo jula.

Da li ste se ikada zapitali, gospodine Izetbegoviću, kako vaše izjave, intevjui ili politički potezi vaše stranke utiču na život običnog Bošnjaka u Republici Srpskoj? Ko i kako ih predstavlja u Narodnoj skupštini Republike Srpske? Šta bi sa onim savjetodavnim tijelom Ramiza Salkića? Da li mogu mirno spavati nakon vaših „izliva“ patriotizma u Sarajevu? Razmišljate li ikada kako dolaze do posla, od čega žive, treba li im kakva fabrika ili pogon i može li se kakva investicija dogovoriti sa Dodikom ili Čovićem?

Iskreno, mislim da oni za vas i ne postoje, jer Bošnajci u Republici Srpskoj, moderno rečeno, nisu vaša ciljna grupa.

Zato Banjaluka i jeste srpska, jer ste Bošnjake u Republici Srpskoj zaboravili i prepustili da se sami snalaze kako znaju i umiju, jer baš kao Dodik i Čović, baš vas briga za svoj narod u drugom entitetu.

Da vas je briga drugačije bi se ponašali i vi i Čović i Dodik.

Žao mi je što vam ovo ja pišem, a ne neki Bošnjak ili Bosanac iz Republike Srpske…

Maksuz selam

Srđan Puhalo

P.S. Mogli bi svratiti i do Bihaća, Cazina ili Kladuše, jesu tamo druge političke opcije na vlasti, ali i oni su u Bosni i Hercegovini.

Stavovi izrečeni u ovom tekstu odražavaju autorovo lično mišljenje, ali ne nužno i stavove Bh-index portala.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Odzvonilo onima koji ne žele raditi? FBiH želi razdvojiti one koji traže posao od onih koji su na birou radi osiguranja

Hoće li Federacija BiH kroz novo zakonsko rješenje uspjeti riješiti dugogodišnje pitanje i izazov razdvajanja aktivnih tražitelja posla s...

Još vijesti za vas