Utorak, 7 svibnja, 2024

Britanski Guardian: Hrvatska policija prisilno vraća Afganistance u BiH

Preporučeno

Guardian navodi kako su stotine afganistanskih porodica blokirane na granici Hrvatske i BiH, kako žive sa djecom u napuštenim zgradama bez vode i električne energije.

Dok se savezničke snage bore da evakuiraju hiljade izbjeglica iz Kabula u jeku prijetnji oružane grupe Islamska Država Irak i Levant (ISIL), hrvatska policija navodno pljačka i prisilno vraća u Bosnu i Hercegovinu desetke Afganistanaca koji su pobjegli iz domovine u strahu od talibanske odmazde, piše britanski Guardian.

+Ovaj medij navodi kako je sakupio svjedočenja tražitelja azila iz Afganistana i dobio ekskluzivni izvještaj Danskog izbjegličkog vijeća (DRC) u kojem se dokumentira približno 60 slučajeva nasilnog vraćanja koji su navodno zabilježeni između 16. i 29. augusta. Počinitelji su navodno hrvatska policija, a žrtve afganistanske porodice koje iz BiH pokušavaju doći do Evrope.

Upravo se čita:  Unuk Josipa Broza Tita pisao molbu zemljama Pokreta nesvrstanih da ne glasaju za rezoluciju o Srebrenici

Dalje se navodi kako je svako takvo vraćanje tražitelja azila kršenje Univerzalne povelje o ljudskim pravima, ženevskih konvencija i zakona EU, a branjenje ljudima da traže azil se tretira kao teško kršenje ljudskih prava.

Ovi navodni događaji na Balkanu desili su se nakon objave da talibani preuzimaju kontrolu nad Afganistanom, te u vrijeme borbi država, kao što su SAD, Velika Britanija, Španija i Italija, da omoguće siguran izlazak iz Afganistana izbjeglicama, piše Guardian.

Upravo se čita:  Kazne i do 1.000 eura: Grad na Jadranu zabranio šetnju u kupaćim kostimima, stop i za električne trotinete u šetališnim zonama

Kako navode žrtve, prisilno vraćanje se desilo zajedno sa brutalnim i nasilnim ponašanjem, degradirajućim tretmanom, te krađom i uništavanjem lične imovine. Polovina žrtava bila je maloljetna, a 16 osoba tvrdi kako su im Hrvati ometali predavanje zahtjeva za azil.

Guardian navodi kako su stotine afganistanskih porodica blokirane na granici Hrvatske i BiH, kako žive sa djecom u napuštenim zgradama bez vode i električne energije. Većina ih je pobjegla tokom posljednjih pet godina otkako su talibani počeli zauzimati ruralna područja, vršiti bombaške napade i masovne egzekucije.

„Talibani su ubili nekoliko članova moje porodice. Ne mogu se vratiti tamo. Ovdje sam zapeo mjesecima, prošle sedmice su me Hrvati zaustavili kod Rijeke, pretukli me, ukrali mi telefon, a potom me nasilno prebacili u Bosnu“, priča 18-godišnji Abbas koji je 2018. pobjegao iz Ghaznija.

Upravo se čita:  Policija uhapsila vozača autobusa koji je sagradio dodatni rezervoar za krijumčarenje robe

Generalna tajnica DRC-a Charlotte Slente navodi kako je veliki problem negiranje prava na traženje međunarodne zaštite.

„Pozivamo Evropsku uniju da osigura dostojanstven prijem na granicama i barem pristup proceduri dobijanje azila, umjesto da pristaju na ponašanje članica na vanjskim granicama Unije i okreću glavu od kršenja prava“, dodala je.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas