Srijeda, 15 svibnja, 2024

Crnadak: Ideja da Cormack bude proglašena osobom non grata potpuno pogrešna

Preporučeno

Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak rekao je da nikada nije podržao nijedne sankcije, pa tako ne podržava ni sankcije SAD protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

“Ne mogu da zamislim nikoga ko se u Republici Srpskoj zbog ove situacije raduje. Ipak, je riječ o predsjedniku Republike”, rekao je Crnadak na konferenciji za novinare u Bijeljini.

On je naglasio da sankcije koje su SAD uvele predsjedniku Srpske nisu usmjerene ni protiv Republike Srpske, ni protiv BiH, iako će, kako kaže, biti posljedica i za R. Srpsku i za BiH.

“Ove sankcije odnose se samo na Milorada Dodika i rezultat su njegovog ličnog odnosa sa američkom administracijom, sa kojom on igra jednu dugogodišnju ‘igru živaca'”, rekao je Crnadak na konferenciji za novinare.

Upravo se čita:  Ministar Helez: Na pet mjesta proizvodimo dronove, a imamo i jače stvari – pozivam Dodika da to vidi

On je istakao da, ako Dodik u “ovu priču” uvuče srpski narod, Vladu i Narodnu skupštinu Republike Srpske, onda će, kako kaže, uvesti RS u izolaciju.

“To nije dobro i ja ga zato pozivam da to ne radi. Ove sankcije uveo je State department, a ne Američka ambasada u Sarajevu i ideja da američka ambasadorica u BiH Maureen Cormack bude proglašena personom non grata je nerazumna i potpuno pogrešna”, mišljenja je Crnadak.

Upravo se čita:  Ambasada SAD-a poručila zemljama partnerima koji su izloženi ruskom pritisku: "NATO vas čuje!"

On smatra da su savjetnici Milorada Dodika morali da znaju i trebalo je da mu kažu da proglašavanje ambasadora nepoželjnim u BiH nije nadležnost ministra inostranih poslova BiH, nego Predsjedništva BiH.

“Ministarstvo inostranih poslova BiH nastaviće da sarađuje sa predstavnicima SAD i u Vašingtonu i u Sarajevu, jer SAD nisu neprijatelj ni srpskom narodu, ni Republici Srpskoj, niti bilo kome drugom u BiH”, kaže Crnadak.

Da jesu, ističe Crnadak, ne bi istog dan kada je objavljeno da su uvedene sankcije Dodiku, premijer Srbije Aleksandar Vučić razgovarao sa potpredsjednikom SAD Bidenom, a predsjednik Srbije Tomislav Nikolić sa američkim ambasadorom u Beogradu Williamom Montgomeryjem.

Upravo se čita:  Republika Srpska ipak pristala na Izborni zakon koji je nametnuo Christian Schmidt?

On je rekao da, kao predstavnik Republike Srpske u Savjetu ministara BiH, može poručiti da nema, niti će ikada biti neke trgovine oko stvari kao što su Dejtonski sporazum, teritorija i nadležnosti Republike Srpske, entitetsko glasanje, uloga Srpske u evropskim integracijama…

“Isto tako smatram da dok god se ove stvari poštuju i dok ih niko ne dovodi u pitanje, naša je obaveza da sa ljudima koji predstavljaju sve zemlje, pa i SAD, razgovaramo, sarađujemo i tražimo najbolja rješenja za Republiku Srpsku BiH”, rekao je Crnadak.

Izdvajamo

Izdvajamo

Šta se dešava u BiH? Nova filmska pljačka, na meti diler devizama, nestalo je – 250.000 KM

U jeku potrage za pljačkašima dva miliona maraka od vlasnice mjenjačnice u Banjoj Luci i dobojska policija traga za...

Još vijesti za vas