Subota, 4 svibnja, 2024

Dodik: Američke diplomate su tražile da se odreknem politike koju vodim

Preporučeno

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je Srni da mu je nedavno američki diplomata u telefonskom razgovoru tražio, između ostalog, da se odrekne politike SNSD-a i njene deklaracije, te da se odazove Tužilaštvu BiH.

– Imao sam jedan telefonski razgovor sa zamjenikom pomoćnika američkog državnog sekretara Brianom Hoytom Yeeom koji je bio veoma težak, u kome je on pokušao da mi objasni da je stav SAD negativan po ono što ja radim i tražili su da se odreknem politika SNSD-a i naše deklaracije vezano za procese za 2018. godinu, te je tražio da se odazovem pozivu Tužilaštva BiH i još nekoliko stvari, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, što se tiče razgovora o politici SNSD-a, na telefonskoj liniji bila je uključena i ambasadorica SAD u BiH.

Upravo se čita:  Slobodan Šoja: Iza Rezolucije o Srebrenici ne stoji Lagumdžija, nego je ovo odgovor velikih sila na Dodikovu retoriku

– SNSD ima svoje organe i oni će o tome odlučivati. Ja se ne odričem politike SNSD-a u tom pogledu, deklaracija je samo izmišljena da bi se galamilo oko toga, niko je nije ozbiljno pročitao, naglasio je Dodik.

On je podsjetio da se SNSD u deklaraciji zalaže za poštivanje Dejtonskog sporazuma, kao i da će u 2018. godini, ukoliko ne bude dovoljno tog poštovanja, “razmisliti na koji način će se dalje kretati RS”.

– Taj razgovor je apsolutno miješanje visokih zvaničnika u unutrašnje stvari. U okviru tog razgovora sam i rekao da insistiranje na tome da ja dođem u Tužilaštvo BiH mene dovodi do zaključka da je američka administracija uključena u sav taj proces koji je politički montiran. Smatram da je njihov poziv miješanje u unutrašnje stvari i uplitanje u političke procese, istakao je Dodik, koji je predsjednik Republike Srpske.

Upravo se čita:  Dodik: RS je spremna isplatiti Federaciji dvije milijarde KM i dati Potočare da se raziđemo

Dodik je rekao da je sagovornicima dao do znanja da je spreman dati izjavu o referendumu u Republici Srpskoj bilo kome u okviru institucija koje se nalaze na području RS-a, kao što su objekti Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) ili Tužilaštva RS-a.

“U tom pogledu ja nemam negativan odnos prema tome, tražim prava koja imaju i neki drugi. I zašto sad oni insistiraju na tome da baš moram da dođem u Tužilaštvo BiH u Sarajevu što govori o tome da oni pomno prate i kreiraju te procese i odnose”, istakao je lider SNSD-a u izjavi Srni.

Upravo se čita:  Pogled iz RS: "Debakl Dodika, ovo je bilo gore nego kad ga je ponizio Bakir"

Dodik je ocijenio da je svrha tog razgovora bila da se napravi određena platforma da bi američka Ambasada u Sarajevu odbila da mu izda vizu za Ameriku, gdje je pozvan da u januaru prisustvuje svečanostima povodom inauguraciji novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.

“Jasno sam rekao da mi se čini da je upravo ta činjenica da ovih dana treba da se obratim za vizu za odlazak u SAD, njih dovela u poziciju da pričaju sa mnom o tim stvarima, o referendumu koji je prošao prije nekoliko mjeseci. Znajući raniju praksu SAD, uvijek su zvali dan prije ili dan poslije da kažu svoj stav, a ne mjesec i nešto dana ili dva mjeseca poslije”, rekao je Dodik.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Unuk Josipa Broza Tita pisao molbu zemljama Pokreta nesvrstanih da ne glasaju za rezoluciju o Srebrenici

Unuk Josipa Broza Tita, Joška Broz, izjavio je na televiziji Pink da je pisao zemljama Pokreta nesvrstanih da ne...

Još vijesti za vas