Utorak, 7 svibnja, 2024

Hoće li se i šef Interpola naći na listi nestalih lica?

Preporučeno

Na Interpolovoj listi nestalih lica nenadano bi se mogao naći i šef te organizacije Meng Honvei, čiji nestanak je prijavljen u petak, kada je otputovao u svoju rodnu Kinu.

Dok francusko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštava da je Pariz zbunjen zbog nestanka šefa Interpola i da je policija pokrenula istragu, mediji tvrde da je on priveden na ispitivanje odmah po dolasku u Kinu.

Zvanični Peking se još uvijek nije oglasio tim povodom.

“Razmjena (informacija) s kineskim vlastima se nastavlja. Francuska je zbunjena zbog situacije oko direktora Interpola i prijetnji upućenih njegovoj supruzi”, navodi se u saopštenju francuskog ministarstva.

Nestanak Menga (64) je prijavljen pošto je otputovao u Kinu. Njegova porodica se, prema navodima ministarstva, s njim nije čula od 25. septembra, što je četiri dana ranije od datuma koji su ranije objavili neimenovani policijski izvori, prenosi Reuters.

Upravo se čita:  Drama na letu za Frankfurt: 70 putnika povraćalo, intervenisale hitne službe

Mengova supruga, koja je kontaktirala policiju u Lionu, gdje je i sjedište Interpola, rekla je da joj je prijećeno putem telefona i na društvenim mrežama.

Prethodno je hongkonški list “Saut Čajna Morning Post”, pozivajući se na neimenovane izvore, objavio da je Meng pod istragom u Kini i da je odveden na ispitivanje odmah po dolasku u zemlju prošle nedjelje.

Na sajtu kineskog Ministarstva za javnu bezbjednost Meng je naveden kao zamjenik ministra, ali je funkciju izgubio na sjednici komiteta Komunističke partije u aprilu, navodi list.

Za direktora Interpola, Međunarodne kriminalističke policijske organizacije koja se bavi međunarodnom policijskom saradnjom i okuplja 192 zemlje, imenovan je 2016. godine.

Upravo se čita:  Adisu Ahmetoviću dijagnosticiran karcinom: "Ovaj nalaz jako je pogodio moju porodicu i mene"

Interpol je saopštio da je upoznat sa izvještajima u vezi s Mengovim “navodnim nestankom” i da je ovo pitanje za relevantne vlasti u Francuskoj i Kini.

Izvor upoznat sa istragom o Mengovom nestanku rekao je da je početna pretpostavka zapadnih istražitelja da je Meng antagonizovao kineske vlasti na neki način i da je zatim priveden, prenosi Reuters.

Agencija dodaje i da nije poznato zašto je Meng otputovao u Kinu.

Meng ima skoro 40-godišnje iskustvo u kriminalističkom pravu i politici i nadgledao je pitanja vezana za pravne institucije, suzbijanje trgovine narkoticima i borbu protiv terorizma, kako se navodi na sajtu Interpola.

Zvaničnici Interpola mogu da koriste specijalne pasoše radi bržeg kretanja u hitnim situacijama, ali to ne bi Mengu dalo posebna prava ili imunitet u njegovoj rodnoj zemlji, navodi Reuters.

Upravo se čita:  Influenserica iz Njemačke sa 230.000 pratitelja ukrala odjeću u vrijednosti 1.700 eura

Kada je Meng prije dvije godine preuzeo dužnost predsjednika Interpola, aktivisti za ljudska prava su izrazili zabrinutost zbog njegove bliskosti s kineskom vladom tvrdeći da će Peking možda pokušati da iskoristi njegovu poziciju za hvatanje disidenata.

Interpol je 2014. izdao “crvenu potjernicu” za 100 ljudi kineskog porijekla koji žive u inostranstvu, među kojima je i Guo Vengui, biznismen koji tvrdi da ima dokaze o korupciji na visokom nivou u Komunističkoj partiji, piše “Indipendent”.

Vengui koga traži kinesko tužilaštvo od 2014. bio je blizak sa Maom Ðijaom koji je, poput Hongveija, bio na funkciji zamenika ministra za bezbjednost i protiv kojeg se vodi istraga za korupciju, dodaje britanski list.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas