Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Hrvatski mediji: Na pomolu izmjene Dejtonskog sporazuma, u Sarajevu sretni, srbijanski mediji u drami

Preporučeno

SAD ne dovodi u pitanje instituciju visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, a Valentinu Inzku Vijeće za provedbu mira u BiH (PIC) dalo je podršku i produžilo mu mandat

Kako se i očekivalo, dolaskom Joea Bidena u Bijelu kuću američka vanjska politika se iz korijena mijenja pa i ona koja će obuhvatiti naše krajeve, a pogotovo se to odnosi na sudbinu i budućnost naše zemlje te Kosova, kojima će se nova američka administracija ozbiljno posvetiti i mogu se očekivati značajni obrati.

Naime, pred vanjskopolitičkim odborom Zastupničkog doma američkog Kongresa, o preporukama za novu (Bidenovu) američku balkansku politiku nastupili su najbolji poznavatelji ovdašnjih regionalnih prilika – Clintonova državna sekretarica Madelaine Albright, politolog Daniel Serwer te jedan od najboljih poznavatelja balkanskog prostora, novinar Januzs Bugajski.

Ukratko, SAD će u dogovoru s EU biti prisutniji u regiji te jačati euroatlantske procese tih država, a još više ih udaljavati ponajprije od utjecaja Moskve koja, doduše, ne namjerava samo tako prepustiti Balkan svojim političko-ideološkim zapadnim suparnicima.

Nova američka politika zalagat će se za jedinstvenu i cjelovitu BiH i njene euroatlantske perspektive, a moguće su (zapravo, predviđaju se) značajne izmjene Daytona, a u prvom redu izrada novog ustava koji će jačati središnju vlast, odnosno institucije države BiH te ići prema stvaranju i osnaživanju građanskog društva, a to znači i smanjivanje ili ograničavanje ovlasti entiteta (federalizam niko ne dovodi u pitanje), piše Jutarnji.hr

Upravo se čita:  Žena iz BiH uhvaćena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj: Za Bosankom bio raspisan nalog za hapšenje

Obuzdavanje secesionističke eskapade

Time bi se trebala okončati ili makar jasno ograničiti dosadašnja “etnička demokracija” koja je iscrpila sebe i dovela BiH u stanje nefunkcionalnosti “punokrvne” države.

Prema Danielu Serweru onemogućit će se bilo kakve secesionističke eskapade i prijetnje, jer to jednostavno neće biti moguće, a predlažu se i sankcije za one (u prvom redu se tu misli na Milorada Dodika) koji zagovaraju, pozivaju ili prijete odcjepljenjem RS-a. Nedavno je i američka ambasada u Sarajevu dala naslutiti ovakav razvoj događaja, jer je u svom pismu izričito napomenula da “prekrajanja granica u BiH i bilo kakve secesije” neće i ne može biti.

Ovo su naravno preporuke za novu administraciju, ali vjerovatno će se nova američka politika prema BiH kretati u tom okvirima i gabaritima, a najteže će biti upravo sa smanjenjem “etničkog principa” i zagovaranja da se BiH ne temelji na etničkoj podjeli moći. No, u svakom slučaju SAD i EU će podržavati i garantirati cjelovitost BiH koju se neće smjeti dovoditi u pitanje, a da to ne podliježe sankcijama i packama.

Upravo se čita:  Drama na letu za Frankfurt: 70 putnika povraćalo, intervenisale hitne službe

U Srbiji već pišu o “dramatičnom zaokretu” i kako je Serwer “skuhao” (antisrpski) plan za BiH u kojem se omeđuju prava RS pa čak i da će Vučića ucijeniti da “pusti RS niz vodu”, a da mu već iz Washingtona prijete da će oni, ako on to ne učini, “dovesti na vlast onoga koji će ih poslušati”.

U Sarajevu zadovoljno klimaju glavom govoreći o “sjajnim vijestima preko Atlantika”, a čini se da i Dragan Čović shvaća da mora mijenjati svoju politiku (od)vezivanja od Dodika, kako ne bi i on potpao pod sankcije te se našao na crnoj listi truble makera te otežao poziciju Hrvatske unutra EU, jer bi ovo trebala biti zajednička politika SAD-a i EU.

SAD ne dovodi u pitanje instituciju visokog predstavnika

SAD ne dovodi u pitanje instituciju visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, a Valentinu Inzku Vijeće za provedbu mira u BiH (PIC) dalo je podršku i produžilo mu mandat. Jedino se usprotivila Rusija, koja podržava Dodika u namjeri da se OHR ukine, a tome je bio sklon i Čović, ali je on (moguće pod pritiskom Zagreba) pružio Inzku ruku pomirenja (nedavno mu je poslao pismo), što je on prihvatio te se očekuje njihov sastanak.

Upravo se čita:  Adisu Ahmetoviću dijagnosticiran karcinom: "Ovaj nalaz jako je pogodio moju porodicu i mene"

Podsjetimo da je nedavno na neformalnom sastanku o BiH u Vijeću sigurnost UN-a u organizaciji Rusije Milorad Dodik napao Inzka (govorio je da je antisrpski monstrum i prostitutka) te tražio njegov odlazak, Čović ga je podržao iako je bio puno blaži u svojim kvalifikacijama, a tada su i SAD i EU podržali Inzka i očitali bukvicu Dodiku i Čoviću. No, Dodik ustraje na svome, tražeći da Inzko ode i da, kako kaže, “on ne predstavlja nikoga”.

U posjetu BiH 14. decembra stiže ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov (trebao je već u novembru, ali je odgođeno zbog korone), a kako javljaju mediji iz RS-a, prvo će otići k Dodiku u Istočno Sarajevo, a dan kasnije i na sastanak s članovima Predsjedništva u Sarajevo, piše Jutarnji.hr

Vjerovatno će nova američka politika biti glavna tema razgovora s Dodikom, koji će sigurno tražiti podršku Moskve da osujeti te euroameričke namjere.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Poznat identitet državljanina BiH koji je poginuo u stravičnoj nesreći u Sloveniji

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u nedjelju ujutro na magistralnom putu kod Brezovice u Sloveniji poginuo je...

Još vijesti za vas