Utorak, 7 svibnja, 2024

Istina o gumenim bombonima

Preporučeno

Što vam prvo padne na pamet kada ugledate gumene bombone? Vjerojatno djetinjstvo i dani kada ste roditelje plačući vukli za rukav da vam ih kupe.

I danas mnogi od nas mogu bez problema pojesti vrećicu slatkih i raznobojnih gumenih životinjica. No znate li od čega se uistinu sastoje? Možda su neki od vas i pročitali deklaraciju i sastav ispisan sitnim slovima na poleđini ambalaže, ali vjerojatno niste svjesni sastojaka i načina njihove pripreme.

Općenito govoreći, gumeni bomboni sastoje se od šećera, želatine, škroba, glukoznog sirupa kojima su dodani razni pojačivači okusa i različite umjetne boje. Iako ih je jedna njemačka prehrambena industrija razvila još 1922. godine, pravi su boom doživjeli 80-ih godina prošlog stoljeća. Izrazito su kalorični zahvaljujući šećeru, bez ikakve korisne nutritivne vrijednosti. Dakle, konzumirajući ih u sebe trpate samo hrpu praznih kalorija.

Posebno mjesto zauzima želatina, sastojak zbog kojeg su tako sočni, gumeni, mekani i koji vas navodi da jedete još i više. Međutim, ono što ćete saznati o želatini, sigurno će vas zaprepastiti. Želatina se dobiva od ostataka kože, papaka i kostiju životinja, najčešće svinja. Upravo tako, otpadci mesnih industrija zapravo su jedan od glavnih sastojaka ukusnih gumenih bombona.

Vjerojatno nećete za njima posezati s tolikom radošću kao nekada, zar ne? Kada vas uhvati želja za slatkim, svakako bolji, zdraviji i pametniji izbor bilo bi suho voće, poput grožđica, marelica i papaje. Oprezno i s tim, svakako nemojte pretjerivati jer sušeno voće obiluje kalorijama.

Industrija slatkiša posebnu je pozornost posvetila djeci. Gumeni bomboni, ali i ostali proizvodi privlače živim bojama, umjetnim okusima i raznim domišljatim oblicima. Stoga, razgovarajte sa svojim djetetom i objasnite mu da ono što se krije u omiljenim mu bombonima nije nimalo lijepo i zdravo te mu također ponudite suho voće kao alternativu. U početku ćete, razumljivo, naići na izričito odbijanje i negodovanje, ali nemojte posustati. Ovdje nije riječ o tome da djetetu u potpunosti ukinete pristup bombonima, već da kupnju istih svedete na minimum i uvijek prethodno ponudite zdraviji slatkiš. Na taj ćete način ipak utažiti i zadovoljiti razumljivu dječju želju.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Zeničanka pala sa prozora stana, životno ugrožena, prevezena na KCUS

Četrdesetdevetogodišnja P. E. iz Zenice pala je danas oko 10.30 sati sa prozora stana na drugom spratu, zgrade u...

Još vijesti za vas