Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Koji su razlozi neuspjeha međunarodne diplomatije u BiH

Autor:Patria

Preporučeno

Suštinsko pitanje za državu BiH bi se možda moglo i preformulisati tako da glasi, da li stvarni uspjeh američke i evropske diplomatije u BiH možda predstavlja upravo njen neuspjeh?

Amerikanci i evropljani rješavanju problema u BiH nikada nisu pristupali imajući u fokusu svog djelovanja interese države BiH, njenih građana i naroda, smatra Sifet Kukuruz, pravni stručnjak.

“Osnov njihovog angažmana predstavljali su interesi susjednih država ili interesi raznih svjetskih i evropskih centara moći. Suštinski, u okviru tih diplomatija, nikada se i nije tragalo za rješenjem koje odgovara stvarnom uzroku i karakteru problema u državi BiH.

Upravo se čita:  Pročitajte u cjelosti pismo Željke Cvijanović upućeno predsjedavajućoj Vijeća sigurnosti UN-a

Zanemarivanje uzroka problema i njegove stvarne prirode, nužno je značilo i da ponuđena rješenja nikada nisu bila u interesu države BiH, njenih građana i naroda. Upravo takav pristup predstavlja razlog neuspjeha međunarodne diplomatije u BiH”, ističe dalje Kukuruz.

Međutim, suštinsko pitanje za državu BiH bi se možda moglo i preformulisati tako da glasi, da li stvarni uspjeh američke i evropske diplomatije u BiH možda predstavlja upravo njen neuspjeh?

Upravo se čita:  Puljić donio nove informacije iz UN-a: Ne nasjedajte na laži i propagandu

“Ovako postavljeno pitanje zasigurno je više od retoričkog pitanja, a odgovor će se nametnuti protekom vremena. Rezultat iskazanog diplomatskog pristupa prema BiH, kako za vrijeme agresije na BiH, tako i nakon potpisivanja daytonskog sporazuma, ogleda se u tome što međunarodna zajednica, ne samo da nije rješavala krizu i probleme u BiH, nego se svojim pristupom pojavljivala i kao izvor dodatnih problema, ali i faktor usložnjavanja i produbljivanja već postojećih.

Upravo se čita:  Zvaničnici iz RS-a optuživali Lagumdžiju da ne poštuje zakone, Šmita da se obraća u ličnom svojstvu, a sve to je radila Cvijanović

Takva diplomatija u pristupu prema državi BiH prisutna je i vodi se još uvijek i danas”, dodaje Kukuruz.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas