Srijeda, 8 svibnja, 2024

Kraj drame: Hrvatska ulazi u Schengen, kako će se to odraziti na Bosnu i Hercegovinu

Preporučeno

Do posljednjeg momenta je trajala drama oko glasanja koja će zemlja ili zemlje ući u Schengensku zonu

Hrvatska je dobila zeleno svjetlo za ulazak u Schengensku zonu.

Vijest su kao udarnu prenijeli svi hrvatski mediji, navodeći da će se ta zemlja u najvećoj bezgraničnoj zoni naći od 1. januara 2023.

O ulasku Hrvatske u Schengen zonu glasalo se pojedinačno, dok će se o Bugarskoj i Rumuniji glasati naknadno i očekuje se da će Austrija na te zemlje staviti veto. To znači da će prvog dana sljedeće godine Hrvatska ukloniti rampe sa granice sa Slovenijom i Mađarskom.

Do posljednjeg momenta je trajala drama oko glasanja koja će zemlja ili zemlje ući u Schengensku zonu jer je najviše šanse za to imala Hrvatska, dok su Bugarska i Rumunija visile o koncu, a očigledno da i dalje vise.

Upravo se čita:  Policija uhapsila vozača autobusa koji je sagradio dodatni rezervoar za krijumčarenje robe

Austrija je na startu današnjeg sastanka ministara unutrašnjih poslova zemalja članica EU najavila da će staviti veto na ulazak Bugarske i Ruminije. Holandija je rekla da će podržati ulazak Rumunije, ali ne i Bugarske.

U jednom trenutku, hrvatski mediji su javili da su se Njemačka i Luksemburg takođe pobunili, preteći da će blokirati i Hrvatsku, ukoliko ne uđu Rumunija i Bugarska, odnosno ako Austrija ne ukloni veto.

Kako će se ulazak Hrvatske u Schengen odraziti na BIH?

Pripremu susjedne zemlje za ulazak u Schengen prostor osjetili su građani Bosne i Hercegovine koji već nekoliko godina duže čekaju na graničnim prijelazima na kojima su pojačane kontrole. Ove godine najviše su se žalili prijevoznici koji izvoze robu u Evropsku uniju.

Upravo se čita:  Unuk Josipa Broza Tita pisao molbu zemljama Pokreta nesvrstanih da ne glasaju za rezoluciju o Srebrenici

“Republika Hrvatska radi pripreme za ulazak u Schengen i u tom kontekstu su tokom 2022. godine vršili pojačan nadzor, kako same dokumentacije, tako i roba koje ulaze u Evropsku uniju i za očekivati je vjerovatno da će od početka iduće godine biti i kolona i dužih čekanja prilikom ulaska u R. Hrvatsku, međutim to je isključivo zbog činjenice da carinska služba R. Hrvatske ima duže i konkretnije provjere”, pojasnio je ranije Ratko Kovačević iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Kada je riječ o graničnoj kontroli osobnih dokumenata, iako je srodna agencija, Granična policija BiH je bez posebnih savjeta i uputa za svoje građane.

“Iz dosadašnjeg iskustva, kada govorimo o schengenskom prostoru, gdje putuju državljani BiH, to je svakodnevica, Slovenija, Mađarska i druge zemlje, a sama činjenica da sada ispunjavaju uvjete ulaska u navedene zemlje ukazuje da će pod istim uvjetima moći putovati i u Hrvatsku nakon njezina pristupanja Schengenu”, izjavila je ranije Franka Vican iz Granične policije BiH.

Upravo se čita:  Preminuo otac Tošeta Proeskog: Tužnu vijest objavila kćerka Dora

Ipak djelimičnih promjena će biti.

Jedna od njih je ulazni i izlazni pečat u putnom dokumentu koji više neće biti u nadležnosti policije u Sloveniji, već MUP-a Republike Hrvatske.

“Ukoliko Republika Hrvatska bude dio schengenskog prostora tada se to smatra jednim područjem i ulazni, odnosno izlazni pečat, u putovnici dobit će na bosansko-hrvatskoj granici i građani BiH će moći boraviti, kada govorimo o turističkim posjetima, 90 unutar 180 dana kako je to bilo i ranije”, pojasnio je Tomislav Kufner, voditelj Službe za susjedne zemlje MUP-a Hrvatske.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Lamija je 30 godina živjela u Nizozemskoj i sada se sa porodicom vratila u Fojnicu: “Kao mala sam imala san da živim u šumi”

Nakon trideset godina života u Nizozemskoj, Lamija Džigal Bekašević, sa svojom obitelji vratila se u rodni kraj nedaleko od...

Još vijesti za vas