Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Lijekovi u BiH su nerealno skupi, neki od njih su za 1.600 KM skuplji nego u Srbiji

Autor:BHRT

Preporučeno

Veleprodajne cijene lijekova u Bosni i Hercegovini kontroliše Inspektorat u sastavu Agencije za lijekove BiH, a maloprodajne cijene entitetske nadležne inspekcije.

Smanjenje marže na lijekove u Republici Srpskoj sa 10 na 8 odsto u maloprodaji, i sa 8 na 6 posto u veleprodaji, nije donijelo očekivane efekte. Građani i dalje plaćaju najskuplje lijekove u regionu, javlja BHRT.

Smanjenje marže na lijekove od dva odsto u Republici Srpskoj građani, kažu, nisu osjetili. Ističu da su cijene lijekova naročito porasle tokom pandemije.

Za članice Udruženja „Iskra“ lijekovi su za 30 odsto skuplji u odnosu na zemlje u okruženju.

“Ribociklib kod nas košta 6.000 maraka, a u Srbiji 2.200 eura, za 1.600 maraka je skuplji kod nas i kad pomnožite dvije tri kutije, to su ogromni novci”, ističe Verica Tadić iz Udruženja žena oboljelih od raka “Iskra”.

Upravo se čita:  Bosanac (62) kao kuhar radio na crno, Njemačka će ga protjerati

Udruženje građana „Misli dobro“ uradilo je opsežnu analizu prometa lijekova u Bosni i Hercegovini i poređenje sa susjednim zemljama. Prema njihovoj procjeni, tržište lijekova i medicinskih aparata u Bosni i Hercegovini iznosi više od milijardu maraka godišnje. Do 2017. godine u našoj zemlji čak nije ni postojao Pravilnik o cijeni lijekova.

“Zaključak analize je da su lijekovi ubjedljivo najskuplji kod nas zbog regulative koja je pod uticajem nekih lobija donesena, koji je isključivo u interesu veletrgovaca i maloprodajnih lanca apoteka”, navodi Uroš Vukić iz Udruženja “Misli dobro”.

Upravo se čita:  Građane u BiH za vikend očekuje novi temperaturni šok i velika promjena: Objavljeni su detalji

“Ne bih se složila sa konstatacijom da su lijekovi u BiH najskuplji kada pogledamo susjednu Hrvatsku, Sloveniju. U odnosu na Srbiju pojedini jesu skuplji, ali je masa ista ili od pojedinih cijena niža”, kaže Zahida Binakaj, predsjednica Komore magistara farmacije Federacije.

Farmaceuti u Republici Srpskoj nezadovoljni su zbog linearnog smanjenja marži od dva odsto. Smatraju da bi se bolji efekti postigli smanjenjem stope PDV-a i uvođenjem diferencirane marže – za skuplje lijekove manja, a za jeftinije lijekove veća marža.

Upravo se čita:  Banjalučka policija upozorila na lažne novčanice

“Naši državljani plaćaju PDV od 17 odsto na lijekove što nema nigdje u u regionu. U Hrvatskoj je 5 odsto, a za neke skupe i rijetke lijekove i nema stope PDV-a”, ističe Rada Amidžić, predsjednica Farmaceutskog društva Republike Srpske.

Veleprodajne cijene lijekova u Bosni i Hercegovini kontroliše Inspektorat u sastavu Agencije za lijekove BiH, a maloprodajne cijene entitetske nadležne inspekcije. Ono u čemu se svi sagovornici slažu jeste da se hitno mora nešto preduzeti da se zaustavi daljnji rast cijena lijekova.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Poznato kad kreće isplata uvećanih penzija u FBiH: Evo koliko sada iznose

Isplata penzija za korisnike u Federaciji Bosne i Hercegovine počinje u subotu, 4. maja, nezvanično je potvrđeno za portal...

Još vijesti za vas