Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Milionski biznis cvjeta u Njemačkoj: Ne stižu uzgojiti kanabisa koliko se traži

Preporučeno

Multipla skleroza (MS) je Kristofu Šekermanu (Christophu Schäkermannu) 2015. godine promijenila život, navodi Deutsche Welle u članku u kojem opisuje eksplozivno rastući multimilijunski biznis s kanabisom u Njemačkoj.

Po tome kako izgleda i kako sjedi u jednom kafiću u Diseldorfu i priča o svojoj bolesti, za njega se na prvi pogled ne bi reklo da je kronično bolestan. Ipak, zbog bolesti je morao napustiti posao i odgoditi planove o preseljenju u Urugvaj.

Odjednom su počeli veliki problemi: naleti vrućine, znojenje, grčevi u nogama i rukama, mutan vid.

Za Šekermana već i putovanje vozom može biti pravo mučenje. Nakon obilaska velikog broja doktora i više boravaka u bolnicama, pronašao je jednog neurologa koji je specijaliziran za multiplu sklerozu. Već prilikom prvog susreta s njim razmatrane su mogućnosti liječenja i njihove posljedice. Tako je bilo riječi i o djelovanju kanabisa.

“Bilo je to pomalo smiješno kada me je doktor pitao: Koliko hoćete da Vam prepišem – pet grama, deset?” Prvi recept je dobio u avgustu 2017. godine.

Upravo se čita:  Državljani BiH u Njemačkoj ukrali bicikle vrijedne 120.000 eura: Uhvaćeni su, policija objavila kako su "radili"

Ali kada je s njim došao u apoteku, rečeno mu je da će kanabisa biti tek od oktobra.

“Ovdje se radi o lijeku, iako ima onih koji to drugačije vide”, kaže Šekerman. Nemogućnost da dođe do lijeka i odbijanje zdravstvenog osiguranja da preuzme troškove njemu znatno otežava terapiju budući da živi od socijalne pomoći.

“Uzimanje kanabisa mi omogućava da tokom dana nekako funkcioniram i da mogu podnijeti bolove i grčeve.”

Upotreba kanabisa u medicinske svrhe dugo vremena je u Njemačkoj bila sporna. Od marta 2017. godine teško oboljeli pacijenti kanabis mogu nabaviti u ljekarnama, bez posebne dozvole. Istraživanja su pokazala da kanabis ublažuje bolove, kao i da pomaže protiv mučnine i nedostatka apetita kod osoba oboljelih od raka ili zaraženih HIV-om.

Recepte za farmaceutski kanabis doktori smiju izdati samo teško bolesnim pacijentima, ukoliko mogu dokazati da alternativne terapije ne pomažu. Zdravstvena osiguranja, koja su do sada samo u određenim slučajevima preuzimala troškove, sada su zakonski obavezna plaćati terapiju kanabisom.

Upravo se čita:  Žena iz BiH uhvaćena na pasoškoj kontroli u Njemačkoj: Za Bosankom bio raspisan nalog za hapšenje

Ipak, prema podacima lista Rheinische Post, najveća zdravstvena osiguranja su odbila preuzeti troškove u oko dvije trećine slučajeva. Pa tako i u slučaju Šekermana.

Otkako je odobrena upotreba u medicinske svrhe, na tržištu je zavladao pravi haos. Samo u prvoj polovini 2017. godine na recepte je izdano više od 10.600 pakiranja kanabisa, saopćeno je iz Njemačkog saveza ljekarni ABDA.

Brojke rastu vrtoglavo: dok je u martu izdano tek 560 recepata, u junu ih je bilo oko 5000. Pritom je riječ samo o pakiranjima čije troškove pokrivaju zdravstvena osiguranja. Zato i ne čudi što je na ljeto već došlo do nestašice.

Novo tržište na vrijeme su prepoznali David Hen i Niklas Kuparanis. Još u novembru 2016. godine, dva mjeseca prije nego što je usvojen takozvani Zakon o kanabisu, David Hen je osnovao tvrtku “Cannamedial Pharma”.

Upravo se čita:  Majka (19) pokušala prodati vlastitog dvogodišnjeg sina: S novcem htjela pokrenuti obrt

To je jedna od četiri firme koje imaju dozvolu za snabdijevanje Njemačke farmaceutskim kanabisom. Mali ured iz Kelna sada je postao partner najvećeg svjetskog proizvođača kanabisa.

I glavni cilj mu je da osigura nesmetanu opskrbu pacijenata farmaceutskim kanabisom.

“Zastoj u isporuci nije samo za nas veliko iskušenje, već i za pacijente u Njemačkoj koji ovise o toj medicini”, objašnjava Kuparanis.

“Trenutno imamo samo jednog proizvođača u Evropi, koji je u Holandiji. On bi trebao pokrivati tu rastuću potražnju za farmaceutskim kanabisom u čitavoj Evropi, što je jedva moguće”, dodaje Kuparanis.

Kuparanis računa da će tokom 2018. godine njegova firma uvesti oko 22 tone kanabisa. Njemačko tržište je strogo regulirano. U toj mladoj branši nužni su oprez i ozbiljnost – jer, previše je klišeja o tome kako se medicinski kanabis zloupotrebljava na račun zdravstvenih osiguranja ili da uvoz kanabisa može potaknuti kriminal i ilegalnu trgovinu.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od sutra se očekuje povećana frekvencija saobraćaja i gužve na granicama

Jutros se u većem dijelu Bosne i Hercegovine saobraća uz povoljne vremenske uslove i slabiju frekvenciju saobraćaja. Sutra, posljednjeg dana...

Još vijesti za vas