Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Neobično toplo vrijeme: Decembar 2013. najsušniji dosad

Preporučeno

Decembar 2013. godine bio je najsušniji decembar u većem dijelu Republike Srpske od kad se vrše mjerenja, dok je srednja temperatura u ovom periodu bila je oko 6 do 8 stepeni viša od prosjeka – potvrđeno je u Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske (RS).

Foto: Anadolija
Foto: Anadolija

Naime, u posljednjem mjesecu prošle godine bilo je vrlo malo padavina, osim na jugu Hercegovine.

Podaci Hidrometeorološkog zavoda RS-a pokazuju da je Gradiška bila bez padavina, a veoma malo ih je bilo i u Banjoj Luci i Doboju, te Mrkonjić Gradu.

Najviše padavina zabilježeno je u Nevesinju, Gacku i na Čemernu te Trebinju i Bileći, dok je u svim drugim krajevima bilo znatno sušnije.

Upravo se čita:  Alijana 21 godinu iščekuje Enesa: "Izašla sam po brata, nestao je misterizono i nikad nije došao"

Temperature iznad prosjeka obilježile su i početak januara 2014. godine.

Najtopliji dan je bio 5. januar kada je maksimalna temperatura iznosila čak 19°C i tada je Banja Luka bila jedan od najtoplijih gradova u Evropi.

Dok je u sjevernoj Americi jedna od najhladnijih zima uz ekstremno niske temperature i velike sniježne padavine, u Evropi, a i našem regionu je pravo proljetno vrijeme.

Zapad Evrope je bio zahvaćen nekoliko puta jakim olujama s Atlantika koje su donijele obilne kiše i jake vetrove. U ostalim predjelima Evrope vrijeme je bilo uglavnom stabilno.

Upravo se čita:  Bh. radnici u ugostiteljstvu odlaze zbog boljih plata: Zarade do 2.000 eura umjesto 757 KM

Kontinent je veći dio decembra i početkom januara bio pod uticajem jakog anticiklona (polja visokog pritiska) koji je održavao stabilno vrijeme i pravio tzv. bloking situaciju.

Ujedno se održavao i stalni transport toplog vazduha s jugozapada. Jak anticiklon je blokirao prodor hladnog vazduha sa sjevera, a zato je u većem dijelu Evrope znatno toplije od prosjeka.

Ujedno, bloking se odrazio i na prodor vlažnih vazdušnih masa sa Atlantika koje su dolazile samo do Britanije i zapada Evrope, ali ne i u unutrašnjost kontinenta.

Upravo se čita:  Elma i Haris iz Sarajeva odbijaju vratiti bebu majci: “Strahujemo za njen život”

Ovakvi vremenski uslovi donijeli su nam prave proljetne temperature na kraju prošle i početkom ove godine.

Stabilna zimska situacija pogoduje formiranju česte magle, pogotovo u ravničarkim predelima oko rijeka i po kotlinama.
Tako je sredinom decembra bilo dosta magle i ujedno hladnijeg vremena.

Od 20. decembra 2013. jačalo je južno strujanje (jak jugo) u našem regionu, kada se nakratko anticiklon narušio i došlo je do formiranja ciklona u zapadnom Sredozemlju.

To nam je donijelo neobično toplo vrijeme koje se održava skoro 20 dana.

(Fena)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Odzvonilo onima koji ne žele raditi? FBiH želi razdvojiti one koji traže posao od onih koji su na birou radi osiguranja

Hoće li Federacija BiH kroz novo zakonsko rješenje uspjeti riješiti dugogodišnje pitanje i izazov razdvajanja aktivnih tražitelja posla s...

Još vijesti za vas