Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

O dolasku Vučića u Banjaluku: Vratio se četnik obučen u evropsku retoriku

Preporučeno

Strašno je važno imati u vidu dvostrukost politike srbijanskog premijera Aleksandra Vučića. Na jednoj strani je za njega RS dokaz pobjeda u ratu, a na drugoj strani on želi da potpuno usvoji evropski diskurs, istakao je u Dnevniku TV1 profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu Enver Kazaz.

TV1: Kako gledate na reakcije predsjednika RS Milorada Dodika prema Američkoj ambasadi, ali i prema 9. januaru?

KAZAZ: Tipične reakcije političara koji je u ozbiljnoj krizi, ako se imaju u vidu sve prijave koje opozicija podnosi protiv njega. Takođe, tipične reakcije, pogotovo s obzirom na 9. januar, političara koji u ovom trenutku pokušava da skine Karadžića sa ideološko – simboličkog prijestola u RS. Naime, mislim da je centralni događaj na svečanoj akademiji, kojim je obilježena 20. ili 23. godišnjica RS, bio govor Matije Bećkovića. Dva su političara govorila onako kako se od njih očekuje, mislim na Vučića i Dodika. Vučićev govor je bio relaksiran, pomiriteljski, proevropski. Dodikov govor je bio homogenizacijski, a centralni ideološki govor namijenjen je, nimalo slučajno, Matiji Bećkoviću.

Kada to ovako postavite, onda dobijete sljedeću jednačinu: cijeli zadatak ceremonije bio je da se u društvenom prostoru legitimizira ratno – zločinačka ideologija Radovana Karadžića. Kada to kažem, onda mislim na količinu militantnog jezika u govoru Bećkovića. On je svece i kompletno svetosavsko naslijeđe pretvorio u metafore municije, metaka i oružja, pri čemu je Irinej RS u svom govoru preko tobože istine božije i božije pravde, izdigao na metafizičku razinu. O ovakvim retoričko – ideološkim strategijama sjajno je pisao Mirko Kovač u svojoj knjizi “Elita gora od rulje”.

Upravo se čita:  Puljić donio nove informacije iz UN-a: Ne nasjedajte na laži i propagandu

Šta se postiže jednim ovakvim govorom, odnosno jednom takvom ceremonijom? Potrebno je da se negira ratni zločin i genocid u Srebrenici, kao najveći stadij tog zločina, a onda je potrebno da se učini prihvatljivim ta praksa u moralnom smislu i pretvori u simbol slobode. Takvo izvrtanje povjesnih istina služi onda, otvoreno to kažem, preko Bećkovićevog govora, za novu klerofašizaciju društvenog i ideološkog polja RS. To je najopasnija moguća gesta koju Dodikov režim provodi.

Činjenica da je Bećković bio uključen u Miloševićev režim kao istaknuti pjesnik, potom kao istaknuti javni polemički radnik, činjenica da su na proslavi bili gotovo svi važni članovi Srpske akademija nauka i umjetnosti govori o potrebi Dodikovog režima da iznova homogenizuje društvo RS na tim osnovama. U konačnici, kada bi se analizirao pažljivo istup Bećkovića, ne bi ga bilo teško tužiti za otvoreni govor mržnje i stereotipizaciju drugih.

Ako je 9. januar izabran za Dan RS, onda se u društvenom smislu postavljaju sljedeća pitanja: je li njime legitimirana Karadžićeva ideologija, je li njime legitimiran ratno – zločinački projekt i jesu li institucije tog sistema odgovorne za ratne zločine i genocid u Srebrenici? Ako je izabran, a jeste, onda jesu. Ovi odgovori povlače određene reperkusije. Naime, ne bi bilo nelogično da se pojavi neki subjekt u FBiH i tuži RS za genocid u Srebrenici, njenu policiju, vojsku, institucije i tako dalje, za cijeli sistem rarnih šteta i tako dalje. Ako je to datum koji simbolizira osnovanje RS, onda to povlači još jedan momenat – RS je u Dejtonu multietnički entitet, RS je onda pravoslavizirana i velikosrbizirana. Važno je reći da je to datum koji ovako interpretiran, baca najveću ljagu na RS kao međunarodno priznat politički entitet. To bi bila analiza koja nažalost nije prisutna u javnom prostoru i mislim da ova dnevnopolitička analiza ne pokazuje ili ne upućuje na sve moguće posljedice, simboličko – ideološke i moralne, jednog ovakvog događaja.

Upravo se čita:  Dodik: "2007. sam rekao da je bio genocid, ali sam pogriješio"

TV1: Dolazak srbijanskog premijera Aleksandra Vučića u Banjaluku podigao je veliku prašinu u javnosti. Rekli ste da je njegov govor na neki način bio relaksirajući. Kakvu je poruku poslao svojim dolaskom na obilježavanje Dana RS, bez obzira na presudu Ustavnog suda BiH?

KAZAZ: Vidio sam da je jedino gospođa Vesna Pešić na portalu “Peščanik” sjajno analizirala dvostrukost politike Aleksandra Vučića. Jedan aspekt dolaska je direktno vezan za Odluku Ustavnog suda BiH i simboličko pokazivanje mišića. On je time pokazao da su Srbi kao nekakav politički etnos jedinstveni uvijek kada je u pitanju nei takav događaj. Na drugoj strani, on je na takav način negirao jednu od najvažnijih institucija BiH. Na trećoj strani, on je zaista u Banjaluci održao odličan politički govor okrenut budućnosti, pomirenju citirajući Andrića i Selimovića. Mislim da mu je neko vrlo pametan i vrlo učen napisao taj govor.

Upravo se čita:  "Dešava se ozbiljan udarac na srpski narod": Dodik odgovorio šta će biti 2. maja

No, strašno je važno imati u vidu dvostrukost ove politike o kojoj govori Vesna Pešić. Na jednoj strani je za Vučića RS dokaz pobjeda u ratu, a na drugoj strani on želi da potpuno usvoji evropski diskurs. Ja to jednostavno prevodim – vratio se četnik obučen u evropsku retoriku. Tako da je ta poruka direktno antibosanska, ma koliko on deklarativno podržavao BiH.

TV1: Kako dalje u odnosima BiH i Srbije, koji su čas vrlo topli, čas vrlo hladni?

KAZAZ: U RS će se ove godine dešavati vrlo ozbiljni politički sukobi i odnosi BiH i Srbije zavisiće prije svega od toga. Odnosi BiH i Srbije moraju biti odnosi dva dobra susjeda. Bez obziran na cijelu ovu ideološko – simboličku retoriku, važno je imati u vidu sljedeće: nakon akademije, RS se probudila, probudila se opet u ekonomski opustošenom entitetu i probudila se sa diktatorom vođom, koji je ekonomski uništio RS. Ne može Dodik biti novi Karadžić, ma koliko to nastojao. U konačnici, Izetbegović, odnosno bošnjačka elita, i beogradskosrpska politička elita moraju graditi budućnost.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

“Nemoj da mi diraš mater”: Mladić iz Teslića branio majku pa ubio rođaka, pravosnažno osuđen

  Vrhovni sud Republike Srpske pravosnažno je osudio Jovana Aleksića (25) iz Blatnice kod Teslića zbog nanošenja teških tjelesnih povreda...

Još vijesti za vas