Nedjelja, 5 svibnja, 2024

Poljoprivreda BiH je klinički mrtva!

Preporučeno

Poljoprivreda u BiH je već duže vrijeme klinički mrtva i gubitak tradicionalnog hrvatskog tržišta je kao otkazivanje jednog organa, neće mnogo utjecati na opće stanje, slikovito je za „Dnevni avaz“ opisao situaciju u ovoj oblasti dr. Nihad Fejzić, dekan Veterinarskog fakulteta u Sarajevu i jedan od najpoznatijih bh. eksperata. On se osvrće na stanje ukupnog agrarnog sektora i u razgovoru za naš list iznosi crne projekcije.

Ilustracija
Ilustracija

– Više i nije dominantna količina izdvajanja novca iz budžeta za poljoprivredu koliko je problem što se poljoprivredna proizvodnja guši birokratskom arogancijom, donošenjem zakona i pravilnika bez konsultacija onih na koje se odnose. Gubitak jednog tržišta će imati posljedice, naročito za stočarsku proizvodnju. Ali idemo onda raditi na tome da nam se ne desi isto s tržištima Srbije, Crne Gore i ono malo zemalja gdje nešto i možemo izvoziti poljoprivrednih proizvoda – ističe on.

Govoreći o nedavnom protokolu koji je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović (SDS) potpisao s najavom da je riješeno pitanje izvoza mlijeka, Fejzić kaže da je takva tvrdnja „više nego ambiciozna“.

– Kako je moguće da jedan potpisani “protokol” triju ministarstava unutar jedne države rješava pitanja koja su godinama sprečavala pozitivnu ocjenu EU inspekcija? Osnovni problem u BiH je neprovođenje usvojenih zakona. EU nijednoj državi iz kategorije trećih zemalja ne garantira mogućnost izvoza na tržišta dok se ne uvjeri u provedbu niza dokumenata i odluka koje danas zovemo jednim imenom – EU standardi za veterinarstvo i hranu – kaže Fejzić.

Kaže da je posljednji izvještaj EU inspekcije iz marta ove godine jasno ukazao na to šta još moramo ispuniti i uraditi, počevši od statusa zdravlja životinja, provedbe sistema kontrole kretanja, izvještavanja, službenih i drugih kontrola, laboratorija, registracije objekata i na kraju graničnih prijelaza i certifikacije.

– Nažalost, mi smo krenuli od kraja ove piramide, gradimo i uređujemo granične prijelaze za izvoz, a ne pitamo se šta ćemo uopće izvoziti preko njih – ističe Fejzić.

Šarovićevu zabranu izvoza u BiH za neke hrvatske kompanije Fejzić smatra kratkoročnom mjerom.

– Ministar Šarović formalno je u pravu, ali se ne smije zanemariti činjenica da Hrvatska danas kao članica EU ima pravo veta i može osporiti preporuke EU inspekcije za hranu i veterinarstvo od koje očekujemo da dadne pozitivnu ocjenu o bh. veterinarskom sistemu. Ovo bi značilo daljnji nastavak agonije naših mljekara i peradara – zaključuje.

Izvor: Dnevni avaz

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Odzvonilo onima koji ne žele raditi? FBiH želi razdvojiti one koji traže posao od onih koji su na birou radi osiguranja

Hoće li Federacija BiH kroz novo zakonsko rješenje uspjeti riješiti dugogodišnje pitanje i izazov razdvajanja aktivnih tražitelja posla s...

Još vijesti za vas