Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović uputila je inicijativu za ukidanje Službe za odnose s javnošću Predsjedništva BiH, jer je iz kabineta člana Predsjedništva Denisa Bećirovića poslato saopštenje nakon hitne sjednice o odobrenju medicinskog tima Oružanih snaga BiH da otputuju u Tursku mimo dogovora sa druga dva kabineta.
Time je, kako navode u kabinetu predsjedavajuće Cvijanović, prekršena dosadašnja praksa po kojoj saopštenja sa sjednica Predsjedništva i zajedničkih sastanaka usklađuju tri kabineta, javlja BHRT.
Na samom startu novog saziva Predsjedništva BiH, problemi na relaciji Cvijanović – Bećirović. Pravo saopštavanja nakon sjednice Predsjedništva ne pripada nijednom kabinetu pojedinačno, izričiti su u kabinetu predsjedavajuće Predsjedništva BiH, reagujući na saopštenje iz Bećirevićevog kabineta, nakon hitne sjednice. Poručuju da ukoliko njihova inicijativa za ukidanje press službe ne bude usvojena, ubuduće će tri kabineta slati tri saopštenja sa istog sastanka ili sjednice.
“Bez prethodnog usaglašavanja nije moguće da bilo koji član Predsjedništva BiH iznosi stavove, niti informacije u ime institucije Predsjedništva, što je pokušao Denis Bećirović, uzurpirajući nadležnost u namjeri da na temi odbrane prikupi jeftini politički poen”, kaže Saša Aulić, savjetnik Željke Cvijanović.
Iz Bećirevićevog kabineta odgovaraju da od ukidanja Službe za odnose s javnošću nema ništa i da su za dogovor i usklađivanje saopštenja koliko je moguće sa druga dva kabineta.
“Zbog vanrednih okolnosti koje su pogodile Tursku i Siriju i interesa javnosti, šta predsjedništvo BiH preduzima u vezi sa angažmanom Oružanih snaga, bili smo dužni istinito i pravovremeno informisati bh. javnost. Sve drugo u ovom trenutku je sekundarno”, navodi Adis Deljković, savjetnik za medije Denisa Bećirovića.
Na ovom primjeru evidentna je netrepeljivost između pojedinih članova Predsjedništva BiH i predstavlja nastavak politike inata, smatra politička analitičarka Tanja Topić. To znači da će se za sve što je protiv interesa etničkih skupina, ocjenjuje, potezati pitanje smanjenja službi i ovlašćenja koja predstavljaju BiH.
“Ovdje se radi o etničkim sujetama, ali i o principijelnim razlikama u pogledu funkcionisanja države BiH i njenih institucija. Onda se traži najslabija karika, gdje se može pokazati etnička superiornost i moć”, smatra Topić.
“Mislim da je odgovornost na sva tri člana Predsjedništva da na najbolji mogući način i u dobroj volji pristupe ovom poslu, da koordiniraju, kako svoje politike, tako i svoje medijske nastupe”, ističe politički analitičar Srećko Latal.
Iz kabineta hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića nismo dobili komentar na inicijativu Cvijanovićeve, ni ocjenu saradnje sa druga dva kabineta.