Petak, 3 svibnja, 2024

Radmanović: Pasoši neće udaljiti stanovnike BiH i Hrvatske

Preporučeno

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je da uvođenje pasoša, koji će građani BiH morati da posjeduju pri ulasku u Hrvatsku, neće udaljiti dva naroda, jer to nije odluka hrvatskog rukovodstva već Brisela.

Foto: Arhiv
Foto: Arhiv

Radmanović je Srni u Trebinju rekao da su narodi u BiH i Hrvatskoj upućeni jedni na druge, te da je jasno da odluku o posjedovanju pasoša nije donijelo hrvatsko rukovodstvo, jer to njima ne odgovara.

“Upućeni smo jedni na druge i blizinom i narodom koji je izmiješan i u BiH i Hrvatskoj, kao i ekonomskom saradnjom, a trudićemo se da tako bude i ubuduće, odnosno još bolje i snažnije”, naglasio je Radmanović.

Upravo se čita:  Oglasio se Dodik, zasmetalo mu obraćanje Zlatka Lagumdžije na hitnoj sjednici Vijeća sigurnosti o BiH

On je istakao da su predstavnici BiH brigu o građanima vodili više nego o nečemu drugom, te da su razgovarali gdje god su mogli da bi obezbijedili prelazak sa ličnim kartama.

“Nažalost, nismo uspjeli u namjeri. Moram reći da je i rukovodstvo Hrvatske bilo zainteresovano da građani BiH prelaze sa ličnim kartama, ali to je sada odluka Evropske unije”, pojasnio je Radmanović.

On je dodao da će se predstavnici BiH truditi da se pređe na neki drugi sistem koji je jednostavniji za stanovnike BiH.

Upravo se čita:  Dodik: "2007. sam rekao da je bio genocid, ali sam pogriješio"

“To je interes i Hrvatske i mislim da će i oni da se potrude kod Evropske unije da se obezbijedi takav princip kakav je ona imala sa svojim susjedima koji su bili u situaciji kao što je ona sada”, rekao je Radmanović.

On je podsjetio da je bio izuzetak za Hrvate da u Sloveniju i u Mađarsku, koje su bile članice EU, mogu da prolaze sa ličnim kartama, što građanima BiH sada nije odobreno.

Upravo se čita:  Pogled iz RS: "Debakl Dodika, ovo je bilo gore nego kad ga je ponizio Bakir"

Komentarišući trenutnu situaciju u BiH, Radmanović je ocijenio da je i dalje vrlo komplikovana.

“Niko ne garantuje sigurnost poslanicima pa čak ni članovima Vijeća ministara, što je uslov da mogu da nastave da rade”, naveo je Radmanović i dodao da “oni koji su organizovali proteste nisu spremni da prisile Kanton Sarajevo, odnosno njihovo ministarstvo, da garantuju sigurnost”.

On je izrazio nadu da će se takva situacija promijeniti i da će se u parlamentu BiH u narednoj sedmici nastaviti sa uobičajenim radom.

(Srna)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Tjelohranitelj Edina Gačanina i bivši specijalac FUP-a: Nakon 90 dana iza rešetaka Dženis Kadrić pušten na slobodu

Dženis Kadrić, tjelohranitelj narkobosa Edina Gačanina i bivši specijalac FUP-a, pušten je pritvora u Vojkovićima, saznaje portala “Avaza”. Kadrić je,...

Još vijesti za vas