Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

Ukleta mumija koja je uništila sve koji su je dodirnuli

Preporučeno

457474_unluckymummy-1_f

Negdje oko 1860. godine, pet diplomaca sa Oksforda je odlučilo da se uputi u Egipat. Kao suvenir, ponijeli su poklopac od sarkofaga u kome je sahranjena visoka sveštenica boga Amon-Ra. Ova sveštenica je bila na visokom položaju u Egiptu, tokom vladavine 21. dinastije faraona (1085-945 godine p.n.e.), koji su u to vrijeme potresali nemiri.

Krupnih očiju, i raširenih ruku, njena slika na kovčegu je imala zlokobnu auru. Od kako je otkrivena, donosila je smrt i nesreću svima koji su došli u kontakt sa njom.

Na povratku iz Egipta, dva diplomca su umrla. Treći se slučajno upucao dok je lovio, i ruka je morala da mu bude amputirana.

Još jedan član grupe, Arthur Wheeler, se vratio u Englesku, gdje je svoju cijelu imovinu prokockao. Potom se ponovo obogatio i preselio u Ameriku, gdje je sve bogatstvo izgubio u požaru i poplavi.

Poklopac od sarkofaga je potom preuzela njegova sestra, koja je željela da ga fotografiše 1887. Fotograf je umro, kao i čovjek koji mu je odnio ploču na fotografisanje.

Umro je i čovek koji je pokušao da dešifruje hijeroglife sa poklopca. On se ubio.

Poslije svega ovoga, jedno je bilo sigurno. Poklopac sarkofaga je proklet, bačena je neka kletva na njega. Ali sve te smrti su bile samo početak.

Artefakt 22542, poznatiji kao “Mumija koja donosi nesreću”

Ploča sarkofaga se sada nalazi u Britanskom muzeju, i poznata je kao “artefakt 22542”. Ipak, mnogi je znaju i kao “Mumiju koja donosi nesreću”. Sveštenica čije tijelo bi ona trebalo da natkriva, nikada nije pronađena. Od kako je došla u muzej 1889, ova umjetnina je okrivljena za razne nezgode, od potapanja Titanika, do izbijanja Prvog svjetskog rata.

U trenutku kada je došla u muzej, ona je već stekla reputaciju “artefakta koji donosi nesreću”. Školarci su se smijali, i govorili da je to obićno sujeverje.

Ali onda je jedan mladi novinar odlučio da napravi priču o ovom neobičnom predmetu. 1904. Bertam Fletcher Robinson je objavio na naslovnoj strani “Daily expressa” članak pod nazivom “Sveštenica smrti”.

Tri godine kasnije, iznenada je umro.

Ser Arthur Conan Doyle je pričao kako je upozorio mladog novinara da se ne petlja sa misterioznom sveštenicom, pošto će mu donijeti nesreću.

– Upozorio sam Robinsona. Ali on je bio uporan, i sada je mrtav – napisao je Doyle.

Posle ovoga samo su se redali navodni nesretni slučajevi, koji su nekako bili povezani sa mumijom.

Sarkofag ne treba odvajati od tijela…

Baš u trenutku kada je mumija stigla u Britanski muzej, Engleska imperija je okupirala Egipat i bombardovala Aleksandriju. Tu su i ostali i bili neka vrsta vlasti sve do 1922.

U to vrijeme takođe je i nauka napredovala. Ipak, neka vjerovanja su ostala. Tako su, egiptolozi i pored modernog pristupa izučavanja drevnog Egipta, ostali pri uvjerenju da mrtve treba “pažljivo uznemiravati”.

– Imate ploču sarkofaga koji prikazuje mrtvu sveštenicu. On bi očigledno trebalo da je sa njenim tijelom. A nije. I sada je izložena negdje u svetu. Odvojena od tijela, sa kojim treba da je jedno. To uzmenirava ljude. To ih plaši – kaže Ketlin M. Kuni, egiptolog Univerziteta u Kaliforniji.

Nikada nije dokazano da je i jedan od ovih nesretnih slučajeva imao veze sa mumijom. Takođe, većina stručnjaka iz ove oblasti će reći da je čitava ta priča o prokletstvu “obična glupost”.

Ipak ovo obično parče drveta nastavlja da opčinjava javnost i ostaće vjećno poznata kao mumija koja donosi nesreću svakom ko je dotakne

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Alma popila kafu sa jetrvom, pa s troje djece skočila u rijeku: Njen suprug uhapšen, navodno imao aferu sa drugom ženom

Alma Arazi (39), koja je navodno sa svoje troje maloljetne djece skočila u rijeku Bojanu, u albanskom gradu Skadru,...

Još vijesti za vas