Četvrtak, 16 svibnja, 2024

Vijećnica 22 godine poslije: Izložba kao podsjetnik na noć kada je izgorjelo nacionalno blago

Preporučeno

Arhiv
Arhiv

U holu sarajevske Vijećnice danas je postavljena izložba “Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH – Vijećnica 22 godine poslije”, javlja Anadolu Agency (AA).

U noći sa 25. na 26. august 1992. godine, u vatrenoj stihiji, od projektila ispaljenih sa agresorskih položaja, izgorjelo je 90 posto književnog fonda koji je čuvan unutar Vijećnice.

Direktor NUBBiH Ismet Ovčina za AA je kazao kako je priča o zapaljenoj biblioteci tužna i nakon 22 godine.

“Izložba je postavljena ovdje i njom smo željeli svima pokazati dio književne građe koji nije nastradao u požaru. Tu su specijalne kolekcije, rukopisi, knjige… Ovo je dio koji je spašen od vatrene stihije. Ovdje su izloženi vrlo vrijedni historijski eksponati koji govore o kontinuitetu BiH i o kulturi i tradiciji ljudi”, kazao je Ovčina.

Upravo se čita:  Sarajlija Damir diplomirao medicinu na Harvardu: Bio je među najboljim u generaciji

Govoreći o izložbi koja je postavljena danas, Ovčina je kazao kako je planirano da ona bude izložena samo jedan dan, ali da će zbog zahtjeva javnosti pokušati omogućiti da ona bude postavljena u toku cijele sedmice.

“Da imamo ključ mi bismo to već uradili, ali ga mi nemamo. U sporu smo u vezi s tim pa ćemo pokušati da to omogućimo svim zainteresovanima”, dodao je Ovčina.

Brojni su građani koji svakodnevno posjećuju ovaj kulturno-historijski objekat. Prema riječima direktora NUBBiH-a, Vijećnica je simbol stradanja i postala je planetarni simbol urbicida.

“Mislim da nema turiste koji je došao u Sarajevo, a da nije posjetio Vijećnicu. Mi poštujemo ovaj arhitektonski dio Vijećnice, ali mislimo da je ona prvenstveno simbol stradanja knjige,” rekao je Ovčina i napomenuo da je u Vijećnici za samo nekoliko sati izgorjelo dva miliona knjiga i 300 rukopisa koji su bili od neprocjenjive vrijednosti.

Upravo se čita:  Oprez: U Kantonu Sarajevo se pojavili 'lažni inspektori'

Ovčina je dodao kako je vrlo važno da se Vijećnica spominje i da je to odnos prema prošlosti iz koje izvlačimo pouke za budućnost.

“Danas smo ovdje govorili o onome što je bilo, ali prije svega poruka je da gledamo u budućnost, da gradimo našu kulturu”, zaključio je.

Među brojnim turistima i građanima Sarajeva koje smo danas zatekli u holu Vijećnice je i Duško Toholj, bibliotekar koji je u Vijećnici radio 25 godina. Sa tugom se prisjetio noći s 25. na 26. august 1992.

Upravo se čita:  Sarajlija Muhamed zna sedam jezika ali ne može pronaći posao u BiH: "Sve štela"

“Te noći sam bio kod kuće. Ujutru mi je komšija rekao da gori Vijećnica. Tada je bila zabrana i ja sam krenuo pješke prema Vijećnici. Spašavali smo knjige te noći. Sve je bilo u plamenu”, prisjetio se Toholj najtežeg dana postojanja Vijećnice.

Toholj je rekao kako je više od pola života proveo u prostorijama Vijećnice. Najradosniji dan u njegovom životu, kako je kazao, je bio dan kada je Vijećnica ponovo otvorena.

“Osjećao sam se kao majka kada prilazi svom djetetu nakon toliko godina”, kazao je Toholj.

Izdvajamo

Izdvajamo

“Bila je to moja dužnost kao čovjeka i pripadnika OS BiH”: Mladen je na putu na posao ugledao porodicu ispred zapaljenog auta, ono što...

Pripadnik Oružanih snaga BiH Mladen Jovičić pomogao je porodici čije se vozilo zapalilo na autoputu Doboj - Banjaluka. Priča kako...

Još vijesti za vas