Ponedjeljak, 13 svibnja, 2024

Zašto Mektić nije obaviješten o ubacivanju hrvatskih agenata u BiH

Preporučeno

Kad su novinari u Sarajevu upitali ministra sigurnosti Dragana Mektića o navodnom slanju hrvatskih agenata u BiH, prema dogovoru političkog vrha Francuske i Hrvatske, moglo se vidjeti iznenađenje na njegovom licu, piše bh. novinska agencija Patria.

Mediji su već objavili kako je Hrvatska pozitivno odgovorila na zahtjev Francuske za vojnu pomoć u borbi protiv Islamske države. Mektić se upravo vratio iz Francuske pa su se mnogi pitali da li je u kontaktima rečeno ponešto i o ovome pitanju.

Iako borba protiv terorizma nema granice, postavlja se pitanje ko je od koga tražio pomoć po tom pitanju? Kad je krenuo u Pariz, Mektić je tvrdio kako će BiH ponuditi pomoć Francuskoj. Kad se vratio nije rekao da li je Francuska ponudila pomoć Bosni i Hercegovini.

Upravo se čita:  Ambasada SAD-a poručila zemljama partnerima koji su izloženi ruskom pritisku: "NATO vas čuje!"

Agenti bez pitanja u BiH

Na novinarsko pitanje o hrvatskim agentima odgovorio je:

“Ne mogu to oni uraditi”, dodajući zbunjeno da treba postojati nekakva koordinacija u takvim stvarima.

Ostali smo po ko zna koji put bez odgovora na mnoga sigurnosna pitanja. Jedno od važnijih tiče se upravo ove tvrdnje da će Hrvatska poslati agente u BiH. Niko nije u tim najavama ni spominjao konsulatacije sa državnim vrhom BiH, niti razgovore o tom pitanjima na nivou sigurnosnih agencija dvije države.

Hrvatska je u aprilu ove godine potpisala Memorandum o razumijevanju kojim su njene Oružane snage pristupile Borbenoj grupi Evropske unije, koju vodi Njemačka.

Upravo se čita:  Republika Srpska ipak pristala na Izborni zakon koji je nametnuo Christian Schmidt?

Uz Hrvatsku i Njemačku u toj borbenoj grupi su Holandija, Luksemburg i Češka. Grupa ima oko 2.000 vojnika, a hrvatska vojska sudjeluje sa 250 vojnika. Borbena grupa trebala bi postati aktivna sljedeće godine. Dakle, objavljeno je u medijima da se najznačajniji hrvatski doprinos očekuje kroz obavještajni rad u Bosni i Hercegovini i nadziranje ekstremnih islamističkih grupa u zemlji, te kroz pojačani nadzor izbjeglica koje prolaze kroz našu zemlju.

Evidentno je da bi ovakvim djelovanjem i to bez ikakvih konsultacija sa politikom i sigurnosnim agencijama, bio narušen suverenitet Bosne i Hercegovine. Evropa, posebno naši susjedi u Hrvatskoj se ne mogu ponašati kao da države BiH nema. Morali su postojati prethodni razgovori i dogovori.

Upravo se čita:  Ministar Helez: Na pet mjesta proizvodimo dronove, a imamo i jače stvari – pozivam Dodika da to vidi

Bez političkih reakcija

Bilo bi logično da je ministar sigurnosti, kao što je to uobičajeno u svim evropskim državama, napisao izvještaj Vijeću ministara, kao svojoj državnoj vladi, o razgovorima koje je vodio u Francuskoj. Tek tada se moglo i odrediti šta je iz tog izvještaja moguće servirati domaćoj javnosti, koja očigledno ima haotične i informacije o ugrožavanju suvereniteta svoje države.

Hoće li Vijeće ministara tražiti objašnjenja od Hrvatske o ovim najavama?

Izgleda nelogično da se o svemu ovome ne raspravlja u javnosti Bosne i Hercegovine. Još je čudnije da se naši politički lideri ne oglašavaju po ovom pitanju. Zar ne bi upravo oni morali imati najviše osjetljivosti na pokušaje ugrožavanja suvereniteta ove države, piše NAP.

Izdvajamo

Izdvajamo

Kod Borisa u voćnjaku trešnje po kilogramu 4,5 KM, ali morate ih sami ubrati

Jučer je u voćnjaku Borisa Tadića u Ramićima kod Banje Luke započela akcija “Uberi svoje voće”, privlačeći porodice sa...

Još vijesti za vas