Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Zoran Tegeltija nije platio novčanu kaznu zbog nepostupanja po odluci suda

Preporučeno

Do danas nije riješen njen radnopravni status, potvrdili su iz Suda i dodali kako je Tegeltija zbog toga kažnjen.

Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija nije u roku platio novčanu kaznu od 500 KM koju mu je Općinski sud u Sarajevu izrekao zbog nepostupanja po ranijoj odluci suda, potvrđeno je za Birn.

Tegeltija je kažnjen zbog nepostupanja po zaključku Općinskog suda u Sarajevu od 10. maja 2021. godine, po kojem je Vijeće ministara BiH u roku od 15 dana trebalo vratiti na posao šest osoba kojima je oštećen rodnopravni status.

Iz Općinskog suda u Sarajevu su na upit Birna potvrdili da Tegeltija nije platio kaznu i da je na rješenje Suda o kazni uložio prigovor putem Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i putem zakonskog zastupnika, Pravobranilaštva BiH.

Upravo se čita:  Helez poručio Dodiku da se 'okani ćorava posla': Nema ništa od otcjepljenja, stradat će svi

Birn je ranije pisao o slučaju Zinete Altumbabić, koja dvije decenije čeka na rješavanje svog problema zbog kojeg je bez posla, ali i mogućnosti da se zaposli. Osim nje, Vijeće ministara je bilo dužno riješiti radnopravni problem i tužilaca Adnana Abdagića, Abdulaha Kabaša, Zelihe Mahović, Ive Novak i Derviša Sedića.

Do danas nije riješen njen radnopravni status, potvrdili su iz Suda i dodali kako je Tegeltija zbog toga kažnjen.

Upravo se čita:  Pogled iz RS: "Debakl Dodika, ovo je bilo gore nego kad ga je ponizio Bakir"

Zbog promjena nadležnosti između državnih i entitetskih institucija nakon rata BiH, Altumbabić je izgubila pravo na rad, ali bez uručenog otkaza, zbog čega je i dvije decenije nakon toga bez posla i mogućnosti da ga nađe. Ona je 2004. godine tužila državu BiH i dobila presudu, ali do njenog izvršenja do danas nije došlo.

Vijeće ministara je na sjednici u julu ove godine zadužilo Pravobranilaštvo BiH da im dostavi detaljnu informaciju o preduzimanju radnji iz svoje nadležnosti u postupku po tužbi i samom izvršnom postupku u konkretnom predmetu, te predloži zaključke.

Upravo se čita:  Dodik najavio polaganje vijenaca u Potočarima: 2. maja u Srebrenici sjednica Vlade RS

– Zadužuje se Ministarstvo komunikacija i transporta BiH da, u saradnji s Pravobranilaštvom BiH, nastavi daljnju korespondenciju i postupanje po predmetnom sudskom postupku – stoji u zaključku Vijeća ministara.

Oni su time zadužili Generalni sekretarijat Vijeća ministara BiH da ovaj zaključak proslijedi Općinskom sudu u Sarajevu radi upoznavanja, a kako je to u ranijem rješenju ovog suda navedeno.

Tri mjeseca nakon ovoga, problem zbog kojeg je Altumbabić, zajedno s drugim bivšim zaposlenicima, tužila državu BiH nije riješen, zbog čega ona već 23. godinu nema zaposlenje niti mogućnost da se zaposli.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Stupile na snagu Schmidtove izmjene Ustava FBiH iz aprila prošle godine

Visoki predstavnik Christian Schmidt 27. aprila 2023. nametnuo je amandman na Ustav FBiH kojim se mijenja način imenovanja nove...

Još vijesti za vas