Ponedjeljak, 20 svibnja, 2024

Odnosi političkih elita ne smiju ugroziti narod

Preporučeno

Politički odnosi Srba i Bošnjaka su, nakon incidenta u Potočarima, krenuli uzlaznom putanjom, ali su proteklih dana ponovo zapali u krizu nakon odluke premijera Srbije Aleksandra Vučića da s Vladom dođe na proslavu 9. januara u Banjaluku.

Naime, Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva, i Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, smatraju da Vučić srpsko-bošnjačke odnose vraća u devedesete.

Vučić, pak, ponavlja da poštuje BiH i da želi dobre odnose, ali da ne smatra da njegov odnos prema RS krši Dejtonski sporazum.

Analitičari i dobri poznavaoci prilika smatraju da odnosi političkih elita oba naroda ni na koji način ne bi smjeli ugroziti pozitivne trendove u cijelom regionu u proteklih godinu i po dana.

Upravo se čita:  Podnesena nova krivična prijava protiv Milorada Dodika

Miloš Šolaja, direktor Centra za međunarodne odnose iz Banjaluke, smatra da odnosi između bilo koja dva naroda na Balkanu mogu istinski krenuti naprijed kada se odnosi krenu popravljati po dubini, na ličnom nivou između ljudi. Akademske i druge elite treba da, kako smatra, pokrenu dijalog na stručnom nivou, a ne da taj posao prepuste samo političarima.

Prema njegovom mišljenju, uski interesi pojedinih predstavnika međunarodne zajednice i političkih partija sprečavaju da do istinskog pomirenja zaista i dođe.

Posebno odgovornim smatra politike vođene od strane međunarodne zajednice.

“Iskreno, oni ne razumiju gotovo ništa na Balkanu i stalno se razbijaju o suštinske odnose i onda imamo situaciju da u jednom trenutku Dodika smatraju prijateljem pa onda najvećim neprijateljem, SDS zajedno s OVK prvo im je bio teroristička organizacija, a sad im je saveznik. A sutra će opet biti neka drugačija kombinacija, zavisno od njihovih trenutnih interesa. Svi narodi na Balkanu treba prvo da se samodefinišu u nacionalnom smislu pa onda da uređuju međunacionalne odnose, a kod nas ni to nije uspjelo”, smatra on.

Upravo se čita:  Dodik nakon sastanka sa mađarskim ministrom vanjskih poslova: Rezolucija će bitno destabilizovati BiH, do mjere potpune paralize odnosa

Vehid Šehić, direktor Foruma građana Tuzla, sa druge strane, misli da kod međunarodne zajednice ima više želje za istinskom stabilizacijom nego kod nekih domaćih političkih elita.

Iako hvali pozitivne korake vlasti Srbije i BiH u proteklom periodu, smatra da je suština loših odnosa u izbornom sistemu i opštem ambijentu u kojem su, kako on smatra, građani prisiljeni da biraju između ove ili one nacionalne elite ili politike, bez istinske prilike da biraju snage koje će se boriti za bolji životni standard i istinsko pomirenje.

Upravo se čita:  Cvijanović: Konaković urušava odnose s prijateljskim zemljama, MVP nije njegova “ćaćevina”

“Odgovornost je svih nas da vodimo računa jedni o drugima kad poduzimamo određene političke poteze da ne narušimo odnose koje smo tako teško gradili proteklih 20 godina. To u prvom redu očekujem od političara, ali i od svih ostalih”, rekao je on.

I jedan i drugi smatraju da postoje krugovi i unutar BiH, ali i izvan nje, kojima je u interesu stvaranje međunacionalnih incidenata kako bi držali nacionalne tenzije.

Izdvajamo

Izdvajamo

Tužilaštvo se oglasilo o užasu u Tuzli: Potvrđen pronalazak tri tijela u stanu, istražitelji na terenu

Admir Arnautović, portparol Tužilaštva Tuzlanskog kantona, potvrdio je kako istražitelji trenutno obavljaju uviđaj u stanu gdje su danas pronađena...

Još vijesti za vas