Petak, 3 svibnja, 2024

Evropa se oprašta od pomjeranja sata, u BiH se još nista ne zna

Preporučeno

Bosna i Hercegovina je toliko komplikovana država da se u njoj ne zna ni koliko će biti sati u oktobru naredne godine. Tačnije, ne zna se koliko dugo će se zadržati “ljetno računanje vremena” nakon posljednjeg obaveznog pomjeranja sata u EU, u martu 2019, te da li će i BiH od jeseni pratiti nova pravila EU.

Ne zna se ni ko zvanično „navija satove“, odnosno ko bi trebalo da donese eventualnu odluku o tome, ali ni po kojim propisima su nam trenutno navijeni satovi, odnosno regulisano računanje vremena.

Upravo se čita:  Kako "operiraju" lopovi na Bjelavama: Munjevita reakcija MUP-a KS, kradljivci "pali" u ruke policije

Neki stručnjaci tvrde da je na nivou BiH još na snazi Zakon o računanju vremena objavljen još 1982. godine, ali to nismo mogli da potvrdimo u Savjetu ministara BiH.

Od njih, zapravo, nismo dobili nikakav zvaničan odgovor, a nezvanično nam je rečeno da bi oni, eventualno, mogli da razmotre prijedlog da se uskladimo sa EU, ali da bi zahtjeve o izjašnjavanju trebali da im upute entiteti. Da li je to u nadležnosti entiteta, međutim, niko pouzdano ne zna.

Činjenica je da u Federaciji BiH postoji Zakon o računanju vremena, a građane o obaveznom pomjeranju kazaljki obavještava federalno Ministarstva rada i socijalne politike. U Srpskoj je situacija, međutim, nejasnija. U pojedinim ministarstvima u Vladi RS koja smo kontaktirali i pitali koji propisi to regulišu, te da li će se razmotrati ideja da se i kod nas zaustavi pomjeranje sata, samo nam je nezvanično rečeno da to nije njihova nadležnost. Sudeći po tome, niko i ne zna da li ovo pitanje jeste u nečijoj nadležnosti u RS i čijoj.

Upravo se čita:  Bh. meteorolozi o vremenskim (ne)prilikama za 1. maj: "Ko sutra planira roštiljati ili okrenuti nešto na ražnju neka to uradi po mogućnosti u prijepodevnim satima"

Za to vrijeme, nacrt zakona o zvaničnom vremenu u BiH priprema Institut za mjeriteljstvo BiH, te najavljuju da će ga uputiti Savjetu ministara, ali je upitno da li će se on i naći u nekoj zvaničnoj proceduri.

Evropska komisija je, podsjećamo, nedavno odlučila da posljednje obavezno pomjeranje sata na ljetno računanje vremena u EU bude 31. marta 2019. godine, a nakon toga zemlje članice u oktobru imaju posljednju priliku da odluče da li će ostati na ljetnom ili će preći na zimsko računanje vremena.

Upravo se čita:  Naoružajte se strpljenjem: Kolone vozila na graničnim prelazima

Srbija je, recimo, već najavila da će svoje propise uskladiti sa evropskim.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Snižene cijene peleta i ogrevnog drveta

Cijene peleta i ogrevnog drveta u entitetu Republici Srpskoj znatno su opale, a građanima se preporučuje da sada, ako...

Još vijesti za vas