Utorak, 21 svibnja, 2024

Etnička pripadnost prije svega: Bosna i Hercegovina – država osuđena na zastoj!

Preporučeno

Austrijski dnevni list “Wiener Zeitung” piše o nacionalnim i religijskim podjelama, te Daytonskom sporazumu, koji sprečava napredak u BiH.

Ilustracija
Ilustracija

Austrijski dnevni list “Wiener Zeitung” piše o nacionalnim i religijskim podjelama, te Daytonskom sporazumu, koji sprečava napredak u BiH.

“U Bosni i Hercegovini je etnička pripadnost iznad svega”, prenosi Wiener Zeitung, osvrćući se pritom na nedavno provedeni popis stanovništva u BiH.

“Međutim, ono što je trebalo omogućiti planiranje pomoću realnih brojeva, poput onih o infrastrukturi, postalo je neka vrsta izborne kampanje tri naroda – Bošnjaka, Srba i Hrvata. Dok su političari pozivali narod da se etnički deklariše, nevladine organizacije su građane pozvale da se popišu kao ‘Bosanci i Hercegovci’, podsjeća Wiener Zeitung. Taj bečki list također napominje da su Hrvati i 1991. godine bili najmanje etnička grupa u Bosni i Hercegovini te da se Hrvati, kako pokazuju otvorena pisma i apeli, sada plaše, da će ih druga dva naroda nadglasati, ali da se slične izjave moglo čuti i od drugih naroda.

Upravo se čita:  Osjetno pojeftinilo gorivo na pumpama u BiH, ovo su nove cijene

Wiener Zeitung o BiH u svome članku “Osuđena na zastoj” dalje piše da je civilnom društvu polako preko glave cijelog tog sistema, u kome se sve orijentiše prema etničkoj pripadnosti i podsjeća da je Daytonski sporazum, koji je vođenje države prepustio trima najvećim etničkim grupama, ujedno postao najveća prepreka za daljnji razvoj zemlje.

“Umjesto da se ustav dalje razvijao, cementiran je etnički princip. Svako ko se deklariše kao ‘drukčiji’, odnosno ‘ostali’, ustavno je diskriminisan i ne može, na primjer, preuzeti političke funkcije”, piše Wiener Zeitung aludirajući time na presudu u slučaju “Sejdić i Finci”, koja još uvijek nije implementirana u BiH, i zbog koje je zemlja “u odnosima sa Evropskom unijom u zastoju”.

Upravo se čita:  Bećirović: Hvala UK na podršci za usvajanje rezolucije o Srebrenici

(Deutsche Welle)

Izdvajamo

Izdvajamo

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za mart 2024. godine iznosi 1.335 KM

Aktuelno tržište rada u FBiH karakteriziraju negativni trendovi i visoke stope radno neaktivnih i nezaposlenih, posebno među pripadnicima ranjivih...

Još vijesti za vas